Szybki internet z przenośnego terminala

Wprowadzona przez Sferię oferta szerokopasmowego dostępu do internetu w technologii CDMA/EV-DO, na razie nie będzie stanowić bezpośredniego zagrożenia dla internetowych usług kablówek czy neostrady. Jest jednakże ciekawą alternatywą na rynku usług bezprzewodowych.

Z początkiem marca Sferia, warszawski operator telekomunikacyjny, poszerzyła ofertę o bezprzewodowy dostęp do internetu, realizowany w promowanej przez Alcatel-Lucent technologii CDMA 2000 1xEV-DO. W ramach nowych usług Sferia zapewnia radiowy dostęp z prędkością do 2,4 Mb/s za pomocą niewielkiego radiowego modemu firmy AnyData, podłączanego do komputera przez port USB. Regulamin usługi zakłada jednak limity transferu wyznaczane na dosyć skomplikowanej zasadzie. Objętość przetransferowanych danych rozliczana jest w przedziałach siedmiodniowych, ponadto limity są zależne od rodzaju generowanego ruchu (inne dla WWW, inne dla FTP czy transmisji strumieniowych). Przykładowo w podstawowym wariancie oferty po przekroczeniu 0,7 GB (w skali 7 dni) transfer może zostać ograniczony z 2,4 Mb/s do 144 Kb/s lub nawet 16 Kb/s (w zależności od typu ruchu). W najdroższym wariancie usługi (z wyższymi progami limitowymi) deklarowana prędkość łącza nie spada poniżej 384 Kb/s (dla poczty i WWW) oraz 160 KB/s (dla FTP i transmisji strumieniowych).

Nowa oferta Sferii prawdopodobnie nie stanie się pierwszym wyborem dla amatorów internetowych multimediów, jest jednak ciekawą alternatywą dla użytkowników, którzy chcą zamówić usługę nie wymagającą instalacji łącza oraz chcących korzystać z dostępu do sieci w kilku lokalizacjach. Według deklaracji Sferii jej nowa usługa dostępna jest w Warszawie oraz w promieniu 40 kilometrów od stolicy.