Szybki mobilny Internet celem Parlamentu Europejskiego

Parlament Europejski zatwierdził plan uwolnienia częstotliwości 800 MHz dla szerokopasmowego Internetu mobilnego. Swoim zasięgiem ma on objąć całą Europę. Jest to część programu, którego celem jest zapewnienie szerokopasmowego dostęp do sieci każdemu mieszkańcowi kontynentu do 2020 roku.

Obecnie częstotliwość 800 MHz przeznaczona jest m.in. dla mikrofonów bezprzewodowych w Wielkiej Brytanii i telewizji cyfrowej w Holandii. Parlament Europejski zatwierdził, by do 1 stycznia 2013 roku wszystkie kraje uwolniły tą częstotliwość i oddały ją na potrzeby mobilnego Internetu szerokopasmowego. Członkowie UE potrzebujący więcej czasu, będą mogli złożyć wniosek o przesunięcie terminu do roku 2015.

Zapewnienie mobilnego Internetu szerokopasmowego jest niezbędnym elementem programu zmierzającego do dostarczenia wszystkim mieszkańcom Europy szybkiego dostępu do sieci. Do 2020 roku każdym mieszkaniec UE ma dysonować Internetem o prędkości przynajmniej 30 Mbps. Szerokopasmowy Internet mobilny będzie jednym ze sposobów dostarczenia go mieszkańcom terenów wiejskich, oddalonych wysp itp..

Zobacz również:

  • Jaki internet mobilny w abonamencie kupić? Sprawdziliśmy ofertę mobilną największych operatorów

Parlament chce, by po roku 2013 wykorzystywano także częstotliwości 1,5 GHz i 2,3 GHz. Zastanawia się także nad uwolnieniem innych częstotliwości np. 700 MHz. Potrzeba podjęcia wymienionych kroków, mających na celu zapewnienie szerokopasmowego Internetu mobilnego, została przegłosowana, ale nie ma jeszcze porozumienia co do ostatecznej wersji projektu. Rada Europejska będzie obradowała na ten temat 27 maja.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: