Szybkie inaczej

Gdy z szybkością zapisu nośników ±R nie da się nic więcej zdziałać, producenci nagrywarek DVD szukają możliwości uatrakcyjnienia napędów pod innymi względami.


Gdy z szybkością zapisu nośników ±R nie da się nic więcej zdziałać, producenci nagrywarek DVD szukają możliwości uatrakcyjnienia napędów pod innymi względami.

W ciągu pół roku od naszego ostatniego dużego testu nagrywarek DVD sytuacja na rynku zmieniła się diametralnie. Pojawiło się wiele nowych modeli, a dotychczasowe najlepsze produkty zyskały na funkcjonalności dzięki aktualizacjom firmware'u (oprogramowania sterującego znajdującego się w napędzie). Dzięki temu użytkownicy mogą dziś znacznie szybciej zapisywać płyty dwuwarstwowe DVD+R czy nośniki ±RW.

Zmiany w sprzęcie nie mogły pozostać bez echa w naszych testach. Ponieważ szesnastokrotna prędkość nagrywania płyt DVD±R jest już normą niemal we wszystkich napędach (spośród 14 testowanych urządzeń jedynie modele BenQ, HP i Philipsa oferują zapis 16x wyłącznie na nośnikach +R), zmodyfikowaliśmy procedurę, żeby podkreślała inne różnice w szybkości nagrywarek. Uwzględniliśmy coraz popularniejsze wypalanie krążków +R DL, które bardzo wyraźnie pokazuje przewagę jednych modeli nad innymi.

Dwie warstwy, dwa formaty, jeden problem

Szybkie inaczej

Wydajność

Dotychczas płyty dwuwarstwowe obsługiwały jedynie format "plus" (oznaczane są jako Double Layer, DVD+R DL lub DVD+R9), a szybkość nagrywania tych nośników początkowo wynosiła zaledwie 2,4x. Zapisanie całego krążka DL - niemal 8 GB danych - z taką prędkością trwa aż 46 minut.

W napędach wypalających nośniki DL z szybkością 4x czas operacji skrócił się do 28 minut, dziś zaś niektóre nagrywarki oferują zapis 6x, a nawet 8x, co oznacza 20 minut oczekiwania na nagranie płyty.

Z szybkim zapisem DL jest jednak mały problem. W czasie testów korzystaliśmy z nośników DL firm TDK, Traxdata i Verbatim (wszystkie certyfikowane na 2,4x), lecz tylko krążki Verbatimu pozwalały napędom uzyskać maksymalną prędkość - także 6x i 8x. Owe płyty mają tylko jedną wadę: są najdroższe.

Nieco inaczej wygląda sprawa z dwuwarstwowymi nośnikami formatu "minus". Jest już kilka nagrywarek oferujących tę nowość (przetestowaliśmy sześć modeli z obsługą DVD-R DL, czyli Dual Layer), lecz wszystkie cierpią na prozaiczną chorobę wieku dziecięcego: brak płyt. Podczas testów nie dysponowaliśmy krążkami DVD-R DL i nie mogliśmy porównać szybkości nagrywania dwuwarstwowych "plusów" i "minusów".

Szybkie RW w teorii

Szybkie inaczej

Opłacalność

Podobne problemy z nośnikami dotyczą także nagrywania na płytach wielokrotnego zapisu (RW). Choć sprzęt umożliwia znacznie szybsze wypalanie krążków tego typu (obecne maksimum wynosi 8x dla +RW i 6x dla -RW), to nadal brak odpowiednich mediów. Co ciekawe, mimo że +RW został przyspieszony dużo wcześniej, pierwsze w sprzedaży mogą być płyty -RW 6x (testy musieliśmy przeprowadzić na nośnikach o prędkości 4x; oczywiście w momencie pojawienia się szybszych płyt postaramy się zaktualizować wyniki).

Skrobanie laserem

W poszukiwaniu nowych funkcji firma HP opracowała nowatorską technologię LightScribe. Służy ona do umieszczania napisów i grafiki na wierzchniej stronie płyty specjalnego typu za pomocą tego samego lasera, którym wypalane są dane na warstwie rejestrującej.

Szybkie inaczej

Parametry techniczne i wyniki testów

Z punktu widzenia użytkownika proces tworzenia "laserowej etykiety" jest wyjątkowo banalny: wystarczy nagrać dane na płycie z warstwą LighScribe, wysunąć nośnik, obrócić go i włożyć do napędu. W oprogramowaniu nagrywającym, np. Nero (od wersji 6.6.0.8 wzwyż), trzeba zaprojektować wygląd "nadruku" dokładnie tak samo, jak tworzy się papierowe etykiety czy wkładki, a następnie wybrać opcję wypalenia dzieła na krążku.

Czas nanoszenia obrazu zależy od jakości - od 11 minut w trybie szybkim do aż 28 minut przy najwyższej jakości. Niestety, są to obrazy monochromatyczne (odcienie szarości) i wymagają zwykle dwukrotnego wypalenia, aby były wyraźne i kontrastowe. Dlatego dla wielu osób bardziej atrakcyjne wciąż może być stosowanie nośników z warstwą do nadruku w zwykłej drukarce atramentowej.

Plextor PlexWriter PX-716A

Dzięki aktualizacjom firmware'u najdroższa nagrywarka DVD wciąż króluje, choć na horyzoncie czeka następca.

Szybkie inaczej

Obecne parametry Plextora PX-716A nieco odbiegają od tych, które napęd oferował w dniu premiery: aktualizacje firmware'u pozwoliły uzyskać wzrost prędkości nagrywania płyt +R DL do 6x, a także wprowadzić obsługę nośników -R DL (również z szybkością zapisu 6x). Można jedynie żałować, że przy okazji nie przyspieszono wypalania -RW do 6x, choć byłoby ono na razie równie bezużyteczne, jak 8x na +RW, dostępne w PX-716A od samego początku.

Plextor jest wyjątkowym napędem, ponieważ wyposażono go w aż 8 MB bufora i oryginalne funkcje znane z wcześniejszych modeli, takie jak VariRec (ulepszony zapis audio), GigaRec (nagrywanie płyt CD znacznie ponad nominalną pojemność), SecuRec (szyfrowanie płyt hasłem) czy Q-Check (sprawdzanie jakości wypalonych nośników). PX-716A oferuje ponadto wymienne panele przednie - szary i czarny.

Szybki, lecz nie najszybszy

Szybkie inaczej

Pod względem wydajności nagrywarka Plextora ustępuje nieco napędom Samsunga i Lite-Ona (model SOHW-1673S), plasując się na równi z Toshibą. Rekordowy czas zapisu na nośnikach DVD±RW, kopiowania z CD-ROM czy zapisu CD-R z pliku obrazu przyćmiewają niskie wyniki szybkości odczytu i kopiowania DVD oraz zrzucania audio. Mimo tych potknięć PX-716A jest ogólnie szybkim urządzeniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę zapis nośników DVD, w tym DL.

Plextor oferuje zestawy aplikacji aż pięciu firm (Ahead, Cyberlink, Pinnacle, Sonic, Ulead), ale niemal wszystkie w 30-dniowej wersji próbnej (wyjątkiem są w zasadzie tylko NeroExpress i Pinnacle Instant CD/DVD; niestety, żaden program do edycji wideo nie jest w pełnej wersji). Jednym słowem, dużo niczego.

Informacje Alstor, tel. (22) 6755515,http://www.alstor.com.pl

Cena 499 zł

Benchmarki

Nero CD-DVD Speed 3.80 (X)

Odczyt CD-ROM 35,34

Odczyt DVD-ROM 9,82

Szybkość DAE 23,84

Zapis CD-R/DVD±R 36,35/11,13

Czas zapisu (min)

CD-R z obrazu / w locie 2:43/3:16

DVD-R/+R/+R DL 7:07/6:59/20:08

DVD-RW/+RW 3:58/3:57

Toshiba SD-R5372

Porządny napęd za rozsądną cenę skusi tych, którym zależy na marce i odpowiednich parametrach.

Szybkie inaczej

Mimo że Toshiba jest bliźniaczą konstrukcją omawianego wcześniej Samsunga TS-H552U (obie firmy od roku produkują napędy optyczne we wspólnie prowadzonej spółce TSST), różni się od niego kilkoma cechami: zapis CD-R wynosi 48x zamiast 40x, nośniki DVD+RW nagrywane są z szybkością 8x, a -RW - 6x. Co więcej, zgodnie z tradycją napęd Toshiby czyta także nośniki DVD-RAM, dzięki czemu jest jednym z nielicznych urządzeń obsługujących ten format (tylko nagrywarka LG SuperMulti GSA-4163B pozwala również na zapisywanie płyt DVD-RAM).

Teoria kontra praktyka

Owe lepsze parametry nominalne zupełnie inaczej wypadają w testach. Toshiba okazuje się minimalnie wolniejsza od Samsunga pod każdym niemal względem. Wyjątkami są testy zrzucania audio, w których różnice między napędami są znaczne na korzyść Samsunga, jak również zapis na CD, DVD+R DL i ±RW, gdzie Toshiba jest wyraźnie lepsza od bliźniaka - o ile różnice rzędu kilkudziesięciu sekund do minuty są rzeczywiście istotne. Sytuacja byłaby zapewne inna, gdyby testy zapisu ±RW zostały przeprowadzone na odpowiednio szybkich nośnikach.

Szybkie inaczej

Dotychczas napędy Toshiby sprzedawane były w oryginalnych opakowaniach producenta. Dziś urządzenia tej firmy konfekcjonuje Ardata (czyli Alstor), a do nagrywarki Toshiby dodawana jest drukowana polska dokumentacja - stanowi to niemal ewenement rynkowy. W wyposażeniu znajdziesz także oprogramowanie Nero z polskim interfejsem, kable i śrubki. Jeśli więc rozważałeś zakup urządzenia Samsunga, przemyśl zainwestowanie dodatkowych 25 zł w celu otrzymania spolonizowanego środowiska pracy kosztem zaledwie paru minut straconych podczas wypalania.

Informacje Alstor, tel. (22) 6755515,http://www.alstor.com.pl

Cena 244 zł

Benchmarki

Nero CD-DVD Speed 3.80 (X)

Odczyt CD-ROM 33,27

Odczyt DVD-ROM 12,00

Szybkość DAE 27,29

Zapis CD-R/DVD±R 35,5/11,78

Czas zapisu (min)

CD-R z obrazu / w locie 2:53/3:01

DVD-R/+R/+R DL 6:58/6:40/22:38

DVD-RW/+RW 4:11/4:04