Szybkie komórki

Firmy z branży telekomunikacyjnej zapowiadają, iż za kilka lat za pomocą telefonów komórkowych będzie można surfować z prędkością 384 Kb/s, a nawet 2 Mb/s.

Telefony komórkowe od początku swego istnienia były wykorzystywane nie tylko do rozmów, ale także do transmisji danych. Standardowe dla tego systemu pasmo jest wystarczające do przeprowadzania rozmów, ale prędkość przesyłu danych na poziomie 9,6 Kb/s nie jest zadowalająca dla większości użytkowników pragnących mieć bezprzewodowy dostęp do Internetu. Wiele przedsiębiorstw z branży IT stara się obecnie opracować rozwiązania umożliwiające zwiększenie wydajności w transmisjach danych za pomocą różnych modyfikacji technologii GSM. Niektórzy operatorzy telefonii komórkowej wdrożyli już w swoich sieciach systemy oferujące użytkownikom połączenia z siecią z prędkością 28, a nawet 56 Kb/s.

Zapewne będą to rozwiązania przejściowe, gdyż przyszłość telekomunikacji należy do transmisji szerokopasmowych. Na technologicznym horyzoncie widnieją dwa rozwiązania, które mają szansę na komercyjne wdrożenie w ciągu najbliższych kilku lat. Pierwszym z nich jest system Global Packet Radio Service, za pomocą którego można przesyłać dane z prędkością 384 Kb/s. Wkrótce operatorzy rozpoczną pierwsze testy GPRS.

W ciągu następnych kilku lat firmy telekomunikacyjne zapowiadają wejście na rynek trzeciej generacji (3G) usług przesyłania danych. Oparte będą one na nowej technologii UMTS (Universal Mobile Telecommunications System), dzięki której użytkownicy będą mogli łączyć się z Internetem z prędkością nawet 2 Mb/s. Wdrożenia tego systemu nie są przewidziane wcześniej niż przed 2003 r.