Szybkie pakiety

Abonenci sieci IDEA mogą już korzystać z usług pakietowej transmisji danych GPRS.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, operator sieci komórkowej Idea uruchomił usługę pakietowej transmisji danych w standardzie GPRS (General Packet Radio Signal), co umożliwia 10-krotnie szybszą transmisję danych w porównaniu do tradycyjnej dla systemu GSM prędkości przesyłania danych wynoszącej 9,6 Kb/s. Abonenci Idei będą mogli bezprzewodowo łączyć się z siecią z prędkością 115 Kb/s. Największą zaletą podczas korzystania z GPRS będzie brak konieczności "dodzwaniania się" do sieci, gdyż technologia ta umożliwia praktycznie stałe połączenie z Internetem.

Oferent usługi, oprócz zwiększonej szybkości transmisji, reklamuje nowy model taryfikacji, oparty na opłacie nie za czas połączenia, a jedynie za ilość przesyłanych przez użytkownika danych. Do końca br. będzie obowiązywać promocyjna miesięczna opłata w wysokości 99 zł za przesyłanie danych z limitem 50 MB.

Na razie korzystanie z transmisji w standardzie GPRS będzie możliwe jedynie na terenie byłego województwa warszawskiego. Ograniczeniem będzie również brak odpowiednich aparatów, umożliwiających nawiązanie połączenia za pomocą tej technologii. Już niedługo w ofercie operatora pojawi się pierwsze takie urządzenie. Prawdopodobnie będzie to telefon firmy Mitsubishi.

Jak zapowiada Idea, pełne komercyjne wdrożenie usług GPRS o zasięgu ogólnopolskim zakończy się w grudniu tego roku. O ostatnim etapie testów technologii GPRS poinformował także konkurent Idei - Era GSM, która już wkrótce zaoferuje tę technologię swoim abonentom.


Zobacz również