Szybkie pamięci Samsunga

Firma Samsung zaprezentowała nowe układy pamięci OneNAND. Co istotne, zostały one wyprodukowane w technologii 60 nanometrów przy jednoczesnym zwiększeniu (w porównaniu do poprzedniej wersji ) pojemności i prędkości.

Nowa układy OneNAND mają pojemność 2 gigabitów i zapewniają prędkość zapisu na poziomie 17 MB/s, czyli prawie dwa razy większą w porównaniu do poprzedniej wersji (prędkość odczytu pozostała na takim samym poziomie - 108 MB/s).

Pamięć łączy w sobie zalety układów NOR (szybki odczyt) oraz NAND (szybki zapis) - zdaniem producenta, powinna ona znaleźć zastosowanie np. w multimedialnych telefonach komórkowych czy aparatach cyfrowych. Ciekawie zapowiada się też możliwość zastosowania jej w niedawno zaprezentowanym przez Samsunga hybrydowym dysku twardym (Hybrid Hard Disk - HHD).

Co istotne, koreański gigant zapowiada, że może uzyskać poprzez połączenie ośmiu nowych chipów zapis z prędkością... 136 MB/s! Niestety nic nie wiadomo o terminie pojawienia się nowej pamięci na rynku ani o jej przewidywanej cenie.