Szybkie szukanie

Użytkownicy Onetu mogą już korzystać z dwóch wyszukiwarek jednocześnie.

Onet.pl udostępnił kolejny mechanizm służący do przeszukiwania zasobów sieci. Użytkownicy serwisu mogą już korzystać z jednego z najbardziej znanych na świecie systemów wyszukiwawczych - AltaVista. Tym samym, jak utrzymują przedstawiciele serwisu, Onet.pl stał się jedynym polskim portalem, mającym jednocześnie dwie główne światowe technologie wyszukiwania informacji w Internecie - Infoseek i AltaVista.

Do przeszukiwania zasobów polskiego Internetu wybrano, a następnie zmodyfikowano mechanizm Infoseeka. Wyszukiwarka ta do tej pory zindeksowała (znalazła) ponad 7 mln adresów WWW. Jest to tym samym największa baza adresów polskich stron internetowych. Unikatową cechą wyszukiwarki jest jej pełne dostosowanie do języka polskiego: rozpoznaje formy gramatyczne i wyrazy bliskoznaczne poszukiwanych słów.

Z kolei AltaVista to jedna z największych baz adresów WWW z całego świata, gromadząca ponad 350 mln zindeksowanych stron WWW. Pytanie zadane wyszukiwarce w szukaj.onet.pl jest kierowane do centrum AltaVisty w Palo Alto w Stanach Zjednoczonych, a stamtąd wyniki są przesyłane na strony Onet.pl. Błyskawiczna wymiana danych jest możliwa dzięki zastosowaniu szybkich satelitarnych łączy internetowych. W efekcie, jak utrzymują przedstawiciele portalu, wyniki z AltaVisty na strony Onet.pl trafiają znacznie szybciej niż przy bezpośrednim korzystaniu z adresu www.altavista.com.


Zobacz również