Szybkie usprawnienia systemu Windows

Czy Windows sprawia wrażenie wadliwego, uszkodzonego, ociężałego czy po prostu potrzebuje kilku udoskonaleń? Nasze proste rady i rozwiązania pomogą Ci przywrócić system operacyjny do dni chwały.


Nie jest istotne, czy posiadasz system Windows w wersji 7, Vista czy XP, utrzymanie go w dobrej formie do pracy nie oznacza marnowania wielu godzin (czy nawet dni) na szukaniu i wprowadzaniu usprawnień oraz ustawiania niejasnych opcji. Nasze szybkie porady mogą pomóc w usunięciu częstych problemów oraz zoptymalizowaniu Twojego systemu Windows w ciągu kilku minut.

Niech autoodtwarzanie przestanie denerwować

Czas wykonania: około 2 minut

W obecnych czasach popularne jest przyłączanie do komputera różnego typu urządzeń - przenośnych nośników danych, aparatów, smart fonów i innych podobnych - z których każde powoduje pojawienie się okna autoodtwarzania. Ten stan może zacząć być irytujący i to dość szybko.

Zobacz również:

  • Windows 11: nowości, które warto poznać

Aby wyłączyć autoodtwarzanie dla poszczególnych urządzeń, musisz podpiąć urządzenie do komputera i zainstalować wszystkie odpowiednie sterowniki, które zazwyczaj instalowane są automatycznie. Wtedy też po raz pierwszy pojawi się okno autoodtwarzania. Wówczas należy zamknąć je klikając czerwony znak X.

Szybkie usprawnienia systemu Windows

W odpowiednim panelu kontrolnym możesz określić, jak autoodtwarzanie ma się zachowywać dla poszczególnych urządzeń

Odłącz urządzenie i podłącz je ponownie. Okno autoodtwarzania znowu się pojawi. W Panelu sterowania odnajdź opcję Autoodtwarzanie. Na samym dole otwartej karty zobaczysz nowo podłączone urządzenie. Zmień opcję "Wybierz domyślnie" na "Nie podejmuj żadnej akcji". Następnie kliknij przycisk Zapisz. Ta opcja nie będzie dostępna przy pierwszym podłączeniu urządzenia, dlatego też wymagane jest odłączenie go i ponowne podłączenie już po instalacji.

Żeby wyłączyć opcję autoodtwarzania dla wszystkich urządzeń, w karcie Autoodtwarzanie, na samej górze odznacz opcję Użyj autoodtwarzania dla wszystkich nośników i urządzeń, a następnie zapisz ustawienia.

Wyłącz nieodpowiadający program

Czas wykonania: około 30 sekund

Jeśli program nie odpowiada, to możesz bez problemów wyłączyć go przez Menedżer zadań Windows.

Naciśnij kombinację klawiszy Ctrl-Alt-Delete i wybierz opcję Uruchom Menedżera zadań. W niektórych przypadkach Menedżer zadań może zostać uruchomiony przez kombinację klawiszy Shift-Ctrl-Esc. Następnie przejdź do zakładki Procesy.

Aby łatwiej odnaleźć program, który uległ zawieszeniu, kliknij nagłówek Pamięć w tabeli, aby dokonać sortowania aktywnych procesów po ich aktualnym użyciu pamięci operacyjnej. Są spore szanse, że nieodpowiadająca aplikacja będzie na górze lub w okolicach samego szczytu listy (i że będzie to outlook.exe, firefox.exe lub iexplorer.exe). Zaznacz dany proces i następnie kliknij przycisk Zakończ proces.

Odinstalowanie aplikacji

Czas wykonania: około 5 minut

Czyszczenie wszystkich, co do ostatniego, śladów starych programów może przysporzyć bólu głowy. Oto, jak zrobić to szybko i sprawnie.

Szybkie usprawnienia systemu Windows

Odinstalowanie aplikacji za pomocą panelu Programy i funkcje jest bardzo proste

Zacznij od oczywistej opcji: otwórz panel Programy i funkcje, wybierz aplikację, która już nie będzie Ci potrzebna, kliknij na nią prawym przyciskiem i wybierz opcję Odinstaluj. Czasami ponowne uruchomienie komputera może być niezbędne do zakończenia tej akcji.

Jeśli program posiada jakieś części zewnętrzne (plug-iny, paski narzędzi, komponenty ActiveX i tym podobne), to odinstaluj również te składniki zgodnie z powyższymi instrukcjami. Jeśli jakaś aplikacja nie może zostać odinstalowana poprawnie, to nie edytuj wpisów w rejestrze systemowych i nie próbuj wykasować wpisów programu: prawdopodobnie przypadkiem spowodujesz więcej złego niż dobrego.

Jeśli instalowałeś program niedawno, to możesz spróbować przywrócić poprzednie poprawne ustawienia korzystając w tym celu z Przywracania systemu Windows. Znajdziesz tę opcję w menu Akcesoria i następnie wybierając Narzędzia systemowe.

Jeśli i to nie pomoże, to zawsze możesz spróbować płatnego programu do czyszczenia takich programów. Za 39 dolarów możesz wykupić licencję na program Revo Uninstaller. Dostępna jest również darmowa wersja Revo Uninstaller z pewnymi ograniczeniami.

Pominięcie ekranu logowania systemu Windows

Czas wykonania: około 3 minut

Jeśli jesteś jedyną osobą, która korzysta z danego komputera i nie martwisz się, że komputer lub Twoje dane mogą wpaść w niepowołane ręce, to możesz wyłączyć niepotrzebną ochronę, jaką stanowi ekran logowania systemu Windows. Oto jak to zrobić.

Szybkie usprawnienia systemu Windows

Jeśli chcesz pominąć ekran logowania, to będziesz musiał usunąć swoje hasło z profilu systemu Windows

Otwórz panel kontrolny Konta użytkowników. Usuń wszystkie nieużywane konta, które nie są kontem głównym i osobistym. Kliknij Zarządzaj innym kontem, następnie wybierz konto i kliknij przycisk Usuń konto. Możesz zignorować konto Gościa, które prawdopodobnie jest wyłączone.

Ponownie na głównej karcie panelu Konta użytkowników upewnij się, że Twoje główne konto jest aktywne. Kliknij Zmień hasło. Wpisz swoje aktualne hasło w polu oznaczonym Stare hasło, pole nowego hasła pozostaw puste. Uruchom ponownie komputer, a system Windows załaduje Twój profil automatycznie, bez ukazywania ekranu logowania. Pamiętaj jednak, że komputer i dane nie są w pełni bezpieczne, ponieważ od tej pory nie jest wymagane podanie hasła przy uruchamianiu.

Zmień położenie klawiszy na klawiaturze

Czas wykonania: około 3 minut

Pobierz i zainstaluj aplikację KeyTweak, która współpracuje ze wszystkimi wersjami systemu Windows.

Uruchom program. Kliknij przycisk Full Teach Mode, aby przypisać działanie jednego przycisku na klawiaturze pod inny, rozpoczynając od wciśnięcia klawisz oryginalnego, a następnie tego, pod który dana funkcja ma zostać przypisana.

Pamiętaj, że używany w laptopach przycisk Fn nie może zostać zmieniony. Jeśli chcesz tego dokonać, na przykład poprzez przypisanie przycisku Ctrl pod Fn i odwrotnie, to będziesz musiał zapoznać się z opcjami BIOSu komputera.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: