Szybkie wypalanie

Yamaha wprowadza do sprzedaży nową serię nagrywarek, umożliwiających wielokrotny zapis z ośmiokrotną prędkością.

Firma Yamaha przedstawiła pierwsze na świecie napędy umożliwiające wielokrotny zapis danych na nośnikach CD-RW z 8-krotną prędkością. Stanowi to ponad dwukrotny wzrost wydajności w porównaniu z obowiązującym dotychczas 4-krotnym standardem. Najszybsze oferowane na rynku urządzenia już od dłuższego czasu zapewniały nagrywanie z 8-krotną szybkością, jednak tylko w przypadku zapisu jednokrotnego (CD-R).

Nowa seria Yamahy będzie się składać z 2 napędów wewnętrznych i 2 zewnętrznych. Pierwszy na rynku pojawi się CRW8824E, podłączany poprzez złącze IDE. Jego sprzedaż w Stanach Zjednoczonych rozpocznie się już pod koniec maja, a cena urządzenia będzie wynosić około 250 USD. W czerwcu w sklepach pojawi się napęd ze złączem UltraSCSI, kosztujący 300 USD. Nieco później zadebiutują 2 modele zewnętrzne: jeden wyposażony w złącze UltraSCSI, drugi - w port IEEE 1394. Ceny urządzeń wyznaczono odpowiednio na 380 i 400 USD.

Do wykorzystania pełnej szybkości zapisu nowej serii nagrywarek firmy Yamaha użytkownicy będą jednak potrzebować specjalnych nośników. Dyski 8xCD-RW pojawią się w sprzedaży w maju w cenie około 3 USD za sztukę.


Zobacz również