Szybko, coraz szybciej

Największe firmy teleinformatyczne już za rok zamierzają umożliwić bezprzewodową łączność z prędkością dochodzącą do 54 Mb/s.

Największe firmy teleinformatyczne już za rok zamierzają umożliwić bezprzewodową łączność z prędkością dochodzącą do 54 Mb/s. Obecnie na rynek są wprowadzane urządzenia działające w standardzie IEEE 802.11b w paśmie częstotliwości radiowych 2,4 GHz. Zapewniają one prędkość przesyłu danych dochodzącą do 11 Mb/s.

Obecnie szybkość ta jest porównywalna z prędkością przesyłu danych poprzez standardowe przewodowe sieci Ethernet (10 Mb/s). Szybsze sieci FastEthernet oferują przesyłanie danych z prędkością 100 Mb/s. Już za kilka miesięcy także w sieciach bezprzewodowych będzie można znacznie zbliżyć się do osiągnięcia tych wartości. Najwięksi dostawcy rozwiązań dla bezprzewodowych sieci LAN rozpoczęli już pracę nad wdrażaniem kolejnych, jeszcze szybszych, standardów łączności bezprzewodowej. Do firm tych należą: 3Com, Agere (część Lucent Technologies), Cisco, Enterasys (należąca do Cabletron) oraz Nokia. Deklarują one wprowadzenie pierwszych sieci w standardzie IEEE 802.11a jeszcze w 2001 r. Będą one działały w częstotliwościach 5 GHz. Prędkość przesyłania danych wzrośnie nawet do 54 Mb/s.