Szybko, jeszcze szybciej…

Stałe łącza internetowe powyżej 2 Mb/s nie robią już na nikim wrażenia. Polacy coraz częściej wybierają wyższe szybkości, a najchętniej zamawiana opcja Internetu to obecnie 6-8 Mb/s. Jak wygląda rodzimy rynek szerokopasmowego Internetu i komu potrzebny jest szybki dostęp do globalnej Sieci?


Przyjrzeliśmy się bliżej ofercie największych operatorów telekomunikacyjnych (TP, Netia, Dialog). Dla kontrastu w zestawieniu uwzględniliśmy ofertę firmy Multimo, która świadczy usługi telefoniczno-internetowe na łączach TP (model BSA). W artykule pomijamy oferty dostępu do Internetu świadczone w sieciach komórkowych, które są tematem oddzielnego materiału. Zaczniemy od sprawy najważniejszej, czyli konsolidacji spółek na rodzimym rynku telekomunikacyjnym.

Rynek się łączy

Ostatnie miesiące obfitowały w wiele przejęć na rynku operatorów telekomunikacyjnych. W połowie września UPC Polska poinformowała o nabyciu spółki Aster, jednego ze swoich najważniejszych konkurentów w Warszawie, Krakowie, Zielonej Górze i ich okolicach.

Wrzesień 2011 roku zaskoczył jeszcze dwoma innymi transakcjami, w których stroną kupującą była Netia. Spółka zawarła umowy nabycia 100% akcji Telefonii Dialog oraz operatora Crowley Data Poland. Podpisana umowa jest warunkowa, jeśli finalizacja zależy od uzyskania zgody UOKiK. W komentarzu do transakcji Mirosław Godlewski, prezes zarządu Netii, zapowiedział, że "Nowa Netia" będzie mieć dużo większy potencjał, zarówno w zakresie zasięgu, palety usług, jak i efektu skali, a także nowych kompetencji i talentów.

Co to oznacza? Obecni klienci Aster nadal mogą korzystać z usług operatora na dotychczasowych warunkach, a ci, którzy znajdują się w zasięgu UPC, już teraz mogą zamówić ofertę tej sieci na korzystnych warunkach. Na konsolidację działań Netii i Dialogu przyjdzie jeszcze poczekać kilka miesięcy, a do czasu wydania zgody UOKiK oba podmioty funkcjonują osobno. Zatem, w dalszej części artykułu ofertę obu spółek traktujemy rozdzielnie. Nie ma natomiast obaw, że klienci, którzy dzisiaj zawrą umowę z Dialogiem, nagle zostaną bez dostępu do Internetu. Podpisanie umowy nie ma jakiegokolwiek wpływu na ciągłość świadczenia usług, bieżącą sprzedaż oraz obsługę zawartych umów z klientami.

Szybki, czyli jaki?

Według rankingu Netindex, tworzonego na podstawie danych zbieranych w testach prędkości łączy speedtest.net, średnia prędkość pobierania w Polsce wynosi 9,42 Mb/s, co daje nam 42. miejsce na tle innych państw. Jeszcze kilka miesięcy temu wskaźnik dla Polski wynosił 7,81 Mb/s. Widać więc, że opcje 1 i 2 Mb/s powoli tracą popularność.

Dane te pokazują, jak długą drogę przebyliśmy w ciągu ostatniej dekady - od powolnych połączeń wdzwanianych do szerokopasmowego Internetu o przepustowości porównywalnej z tym, czym dysponują mieszkańcy innych krajów Unii Europejskiej (średnio 12,76 Mb/s). Jednocześnie na mapie Europy można znaleźć kraje, które pod względem szybkości Internetu biją nas na głowę - Rumunia (25,27 Mb/s) czy Bułgaria (21,09 Mb/s).

Transfer 8-10 Mb/s pozwala na swobodne przeglądanie WWW, czytanie poczty, pobieranie dużych plików, korzystanie z serwisów społecznościowych, streamingu wideo (YouTube), usług online czy grania. Czego chcieć więcej?

Internet ewoluuje w kierunku treści multimedialnych i może za dwa, trzy lata komfortowe korzystanie z Sieci wymagać będzie łączy 20+ Mb/s. Jednocześnie klienci oczekują coraz szybszego Internetu, ale za akceptowalną cenę.

Ofensywa Neostrady

Neostrada TP to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek wśród usług dostępu do Internetu. TP proponuje dwie promocje: Lekki Internet oraz Wymarzony Internet. W pierwszym wariancie dostępne są dwie najniższe szybkości Neostrady TP (512 kb/s i 1 Mb/s), a miesięczny abonament wynosi 44,37 zł.

W promocji Wymarzony Internet łącze 2 Mb/s kosztuje 54,44 zł miesięcznie. Każda kolejna opcja Neostrady to 5 zł więcej do abonamentu, aż do 69,57 zł za transfer 20 Mb/s. Podane ceny dotyczą umów zawieranych na 24 miesiące, przy czym dwa pierwsze okresy abonamentowe dostajemy za darmo. Poza tym osoby zamawiające lub przedłużające Neostradę przez Internet otrzymają jeden z gadżetów do wyboru: parę maskotek Rozum i Serce, nawigację GPS, bon 150 zł na zakupy w sklepie neostrada.tanio.pl lub zestaw dwóch pendrive’ów o pojemności 4 GB. Dodatkowo, abonenci Internetu w TP otrzymują bezpłatny dostęp do sieci hot spotów Orange oraz dostęp do biblioteki filmów do oglądania na ekranie monitora.

Dialog

Operator świadczy usługi internetowe na liniach własnych (DialNet Mega) oraz na liniach TP (DialNet Global). Ceny stałego, szerokopasmowego Internetu rozpoczynają się od 39,99 zł miesięcznie (linie Dialog) oraz od 46,37 zł (linie TP).

Internet w Dialogu sprzedawany jest jako samodzielna usługa oraz w zestawie z telefonem lub telewizją cyfrową. W promocji "Ocean możliwości 2" operator oferuje dostęp do Sieci z szybkością od 4 do 50 Mb/s i umowę na okres 12 lub 24 miesięcy. Ceny za Internet kształtują się od 54,99 do 84,99 zł miesięcznie (tylko usługa internetowa), a w pakiecie z telefonem lub telewizją - od 39,99 zł do 69,99 zł.

Dialog przygotował ofertę specjalną dla studentów. W tym wariancie usługa internetowa zamawiana jest na czas nieokreślony i nie wymaga zakupu telefonu. Do podpisania umowy wymagana jest legitymacja studencka. Brak "lojalki" oznacza, że wynajmującym łatwiej przekonać właściciela mieszkania do założenia stałego, szerokopasmowego Internetu. W ofercie dostępne są dwa warianty usługi: 6 Mb/s za 54,99 zł oraz 10 Mb/s za 59,99 zł miesięcznie.

Netia

Internet w Netii to jedna prosta oferta. W ramach stałego abonamentu miesięcznego klient otrzymuje najwyższą prędkość Internetu (od 2-20 Mb/s), jaka jest możliwa do osiągnięcia na jego łączach. Operator chwali się, że 91,8% nowych klientów ma dostęp do Sieci z prędkością 6 Mb/s lub wyższą, choć zawsze przed podpisaniem umowy wartość ta jest wstępnie weryfikowana w systemach informatycznych.

Internet bez limitów w Netii kosztuje 59,90 zł miesięcznie, przy czym za pierwsze dwa miesiące korzystania z usługi zapłacimy symboliczną złotówkę. Co ważne, podłączenie usługi nie wiąże się z podpisaniem zobowiązania, a zatem w każdej chwili możemy zrezygnować z łącza internetowego.

Jeśli jednak chcemy, aby opłata aktywacyjna została obniżona do 2 groszy, musimy pozostać w sieci operatora przez co najmniej 25 miesięcy. Jak to działa? Regulamin wskazuje dwie opłaty aktywacyjne - pierwszą za Internet (300 zł) i drugą za ruter Netia Spot (150 zł). Ruter jest integralną częścią oferty, a rezygnacja i zwrot urządzenia nie oznacza braku naliczania opłaty aktywacyjnej. Opłata ta naliczana jest z dołu (płatna przy rozwiązaniu umowy lub zmiany oferty na inną), a jej wysokość maleje proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których mamy aktywną usługę.

Osoby, które zdecydują się na podpisanie umowy, powinny dokładnie wczytać się w regulamin oferty promocyjnej. Wraz z aktywacją Internetu włączane są dwie dodatkowe usługi - Wirtualny Dysk oraz Bezpieczny Internet. Korzystanie z wirtualnego dysku (backup online) nic nas nie kosztuje, dopóki nie przekroczymy 1 GB przyznanej przestrzeni dyskowej. W przypadku przekroczenia 1 GB Netia będzie naliczała 9,90 zł miesięcznie. Także opcja Bezpieczny Internet jest bezpłatna, ale tylko przez pierwsze 3 okresy rozliczeniowe. Od czwartego miesiąca pakiet zabezpieczeń F-Secure udostępniany w ramach tej usługi kosztuje od 9,90 zł miesięcznie. Oczywiście z obu tych usług klient może w każdym momencie zrezygnować.

Multimo

Multimo, operator świadczący usługi w modelu BSA na liniach telefonicznych TP, stawia na przejrzystą ofertę oraz niskie ceny. Jego oferta szczególnie zainteresuje osoby, które z różnych względów nie chcą podpisywać umowy na 2 lata lub dłużej. Multimo 6 Mb/s przy umowie bezterminowej lub na okres 12 miesięcy kosztuje tylko 64,53 zł, a jeśli jesteśmy posiadaczami telefonu domowego w Multimo, opłata ta zostaje obniżona do 42,99 zł. Wśród usług dodatkowych mamy telefonię komórkową (połączenia po 26 gr/min), Internet mobilny, a nawet ubezpieczenie mieszkania.

Artykuł pochodzi z raportu specjalnego PC World "Internet PL. 20 lat Internetu w Polsce". Wydanie można pobrać bezpłatnie ze strony pcworld.pl/internet.