Szybko, szybciej, GeForce 7950 GX2

GeForce 7950 GX2 to karta graficzna, którą NVIDIA wyciągnęła z rękawa jak królika z cylindra. Nie było o niej wiele słychać przed samą premierą i dobrze, bo dzięki temu mam nadzieję, że jej recenzję przeczytacie z większym zainteresowaniem. Produkt to bardzo ciekawy, bo choć jest to karta pojedyncza to de facto składa się z dwóch dość nietypowych kart połączonych w jedną całość. Jest to zarazem połowa konfiguracji QuadSLI w której 4 procesory graficzne i 2 GB pamięci pracują nad generowaniem grafiki 3D. Najciekawsza jest jednak cena takiego cacuszka, bo choć nie da się ukryć, że do niskich nie należy to z drugiej strony GeForce 7950 GX2 nie ma być droższy niż oferowane dotychczas najszybsze modele standardowych kart z jednym procesorem. Co na to ATI i co wart jest pierwszy wyjątkowo dziwaczny produkt NVIDII? Zapraszamy do lektury.

Pod względem architektury procesor GeForce 7950 GX2 jest identyczny z układem GeForce 7900 GT i GTX. Pojedynczy procesor ma 24 jednostki przetwarzania pikseli, 8 jednostek przetwarzania geometrii oraz 16 potoków renderingu. GX2 to jednak dwa takie układy tak więc w sumie mamy 48 jednostek Pixel Shader, 16 Vertex Shader oraz 32 potoki renderingu. Dodatkowo na obu kartach znajduje się łącznie 1 GB pamięci GDDR3 taktowanych z częstotliwością 600 MHz (efektywnie 1,2 GHz). Procesory pracują z częstotliwością 500 MHz. Całość zużywa maksymalnie 143 W, a zalecany zasilacz powinien mieć ok 400 W. Zasilanie podłącza się pojedynczą 6-pinową wtyczką. Procesory wykonane są w technologii 90 nm.

Szybko, szybciej, GeForce 7950 GX2

GeForce 7950 GX2 to dwa procesory o architekturze GeForce 7900 GT/GTX pracujące w pojedynczym slocie PCI Express x16

Procesory G71 komunikują się ze sobą w szczególny sposób. NVIDIA obie karty połączyła ze sobą specjalnie zaprojektowanym mostkiem/przełącznikiem PCI-E (widać go wyraźnie bo łączy fizycznie obie karty). Pomysł na taką współpracę procesorów powstał w NVIDII na etapie prac nad rozwiązaniem QuadSLI. Tam połączono ze sobą aż 4 karty graficzne, które wyposażono aż w 4 mostki SLI. Tu uproszczono konstrukcję. Aby uruchomić QuadSLI wystarczy kupić dwie karty GeForce 7950 GX2 i połączyć je pojedynczym mostkiem SLI. Nowe karty są też krótsze niż pierwsze QuadSLI, które nie mieściło się do większości obudów o standardowej głębokości. Do karty GeForce 7950 GX2 można podłączyć dwa monitory cyfrowe wyświetlające obraz o rozdzielczości 2560x1600 pikseli. Do niedawna właśnie ten argument (naszym zdaniem wątpliwej wagi) był podnoszony regularnie przez ATI i przywoływany jako jedna z zalet modeli Radeon X1900 XTX.

Szybko, szybciej, GeForce 7950 GX2

Dwa wentylatory chłodzące procesoy i 1 GB pamięci pracują wyjątkowo cicho

Ważniejsze dla nas i jak sądzimy przyszłych użytkowników systemu operacyjnego Windows Vista będzie to, że w GeForce 7950 GX2 po raz pierwszy zainstalowano procesor crypto-ROM przechowujący dla każdej karty specjalne klucze niezbędne do dekodowania materiału wideo zabezpieczonego protokołem HDCP. Jeśli Wasza karta graficzna nie ma takiego specjalnego układu, to filmu zabezpieczonego protokołem HDCP (np. z dysku Blu-ray, HD-DVD bądź zabezpieczonego, pobranego z sieci) albo nie obejrzycie w maksymalnej dostępnej jakości (rozdzielczość będzie niższa niż możliwa) albo nie obejrzycie go w ogóle (Microsoft jeszcze nie poinformował, który wariant zostanie zastosowany). Warto o tym pamiętać, bo obecnie dostępne karty graficzne nie są do tego przygotowane, wyjątek stanowi opisywany GX2.

Szybko, szybciej, GeForce 7950 GX2

Kupując dwie karty GF 7950 GX2 kompletujemy zestaw QuadSLI

Aktualizacja: 05 czerwca 2006 17:09

Jutro na Tajwanie w Tajpej rozpczynają się jedne z najważniejszych targów komputerowych Computex 2006. Od dzisiaj przebywam już na miejscu i zdążyłem odwiedzić tamtejszą giełdę komputerową. Bez problemu dostępne na niej były karty GeForce 7950 GX2 Gigabyte'a oraz Asusa. Obie wycenianono na ok 2350 zł.