Szybkostrzelny aparat cyfrowy - Casio FH-20

Mimo krytyk modelu F1, Casio idzie naprzód ze swoim w nowszym aparatem cyfrowym. Model High Speed Exilim FH-20 korzysta z tej samej technologii ale jest bardziej poręczny, ma wyższą rozdzielczość i niższą cenę.

Już przy pierwszym spojrzeniu na specyfikacje widać pewne różnice. FH-20 ma sensor 9 megapixeli zamiast 6-ciu modelu F1. Zoom został zwiększony z 12 do 20 razy, a wyświetlacz LCD ma teraz 3 cale zamiast 2,8.

Są także inne zmiany. Ponieważ FH-20 skierowany jest do szerszego grona klientów, jego korpus oraz obiektyw stały się poręczniejsze. Ponadto z korpusu usunięto niektóre lampki i przyciski aby nie były kłopotliwe dla użytkowników.

W trybie zdjęć seryjnych aparat może wykonać do 40 zdjęć na sekundę w rozdzielczości 7 megapixeli. Z tym powiązana jest dość ciekawa funkcja.

Działa ona jeśli wykonujemy wiele zdjęć poruszającego się obiektu, a aparat trzymany jest stabilnie w jednej pozycji. FH-20 przekleja obraz ruchomego obiektu z wielu klatek na stałe tło, co pozwala otrzymać zdjęcie z kilkoma klatkami ruchu nałożonymi na siebie.

Fotografowanie seriami jest także używane w trybie anti-shake. Aparat wykonuje serię zdjęć i nakłada je na siebie aby obraz był czysty i ostry. Podczas wykonywania zdjęć tryb anti-shake daje znacznie lepszy efekt niż przy wyłączeniu tego trybu.

Jest także tryb super slow-motion obecny już w modelu F1. Aparat nagrywa film z prędkością do tysiąca klatek na sekundę. Podczas odtwarzania w normalnej prędkości 30 klatek na sekundę oglądamy bardzo ładny efekt spowolnienia. Ponieważ filmy nagrywane w tym trybie będą bardzo długie Casio wyposażyło aparat w narzędzie do przycinania ich długości.

Ponadto FH-20 wykonuje do 40 zdjęć po naciśnięciu korpusu w okolicy spustu migawki. Jeśli nie zdążymy jej użyć w odpowiednim momencie możliwe, że zdjęcie, które chcieliśmy wykonać zostało zrobione automatycznie tuż przed lub po naciśnięciu wyzwalacza.

Najlepszą nowiną dla kupujących jest cena aparatu. Wynosi ona ok. 600 dolarów i jest znacznie niższa niż 1000 dolarów potrzebnych do zakupu F1. Sprzedaż FH-20 rozpocznie się w Japonii 19 września, a pod koniec miesiąca w USA. Z uzyskanych niedawno informacji wiemy, iż trafi on na polski rynek w polowie października w cenie ok. 1800zł.

Więcej w materiale wideo.

Aktualizacja: 26 września 2008 18:11

Cena modelu Casio Exilim EX-FH20 w Polsce wynosić będzie ok. 1800zł.