Szybsza Sieć


Jak przyspieszyć otrzymywanie stron WWW

Jeśli próbujesz pobierać dane z jakiegoś serwera WWW, a transfer danych utrzymuje się na niezadowalającym poziomie, możesz spróbować użyć jednego z wielu serwerów proxy. Serwer proxy działa w sposób podobny do pamięci podręcznej przeglądarki - gromadzi strony WWW i pośredniczy w ich udostępnianiu internautom. Jeśli użytkownik, korzystając z wybranego serwera proxy, pobierał już żądaną stronę internetową, przy następnym zapytaniu o te same dane serwer sprawdza jedynie aktualność witryny. Jeśli strona umieszczona na macierzystym serwerze WWW nie uległa zmianie, jej zawartość przechowywana na dyskach serwera proxy przesłana zostanie bezpośrednio do następnego klienta. Jak łatwo zauważyć, posłużenie się serwerem proxy, z którym uzyskujesz słabą prędkość transmisji, zamiast przyspieszyć, może znacznie spowolnić transmisję. Dlatego zawsze używaj możliwie najszybszego dla Twojej lokalizacji serwera proxy.

Szybsza Sieć
Co jednak zrobić, jeśli nie masz dostępu do wystarczająco szybkiego serwera proxy lub też nie chcesz z niego korzystać? Rozwiązanie jest bardzo proste - zainstaluj jeden z wielu osobistych, inteligentnych serwerów proxy przeznaczonych do użytku domowego. Taki domowy serwer nie jest, oczywiście, odpowiednikiem dużego serwera proxy - zazwyczaj jest to program, który potrafi znacznie wydajniej zarządzać pamięcią podręczną przeglądarki internetowej. Nie zmienia to jednak faktu, że program taki może znacznie przyspieszyć pobieranie stron WWW, jeśli często odwiedzasz te same witryny internetowe. Oto trzy najpopularniejsze programy tego typu.

www.pcworld.com.pl/ftp/pc/programy/0283.html

NetSonic

Typ: freeware

Cena: bezpłatny

Producent: Web 3000,

http://www.web3000.com/sku/tc

NetSonic przejmuje kontrolę nad pamięcią podręczną przeglądarki, w której gromadzone są odwiedzone już strony WWW, umożliwiając szybsze ich wyświetlanie. W swojej klasie program jest uznawany za bardzo dobry i istotnie odznacza się wysoką skutecznością.

NetSonic może samodzielnie, znając przyzwyczajenia użytkownika, sprawdzać zawartość często odwiedzanych stron WWW, tak abyś nie musiał czekać na ich załadowanie. Jeśli masz wystarczająco dużo wolnego miejsca na twardym dysku i często przeglądasz te same strony WWW, warto wybrać większy rozmiar pamięci podręcznej NetSonica. Jednak jeśli nie spędzasz połowy dnia na odwiedzaniu stron internetowych, nie warto przydzielać na pamięć podręczną większego obszaru dysku niż 40 MB. Konfigurując parametry tego przyspieszacza, nie należy także zbytnio przesadzać, agresywne ustawienia mogą zaowocować tym, że część wyświetlanych stron WWW będzie nieaktualna.

Szybsza Sieć
Dla osób posiadających stałe łącze internetowe szczególnie przydatna może okazać się funkcja SonicFetch, która pozwala NetSonicowi pobierać strony internetowe, do których odnośniki znajdują się na aktualnie oglądanej stronie WWW (jeśli tylko połączenie internetowe nie jest w tym momencie obciążone innymi zadaniami).

Funkcja pozwala na pobranie wszystkich podstron, do których kierują linki umieszczone na danej stronie. Jeśli odwiedzasz strony z dużą liczbą linków, radzę unikać posługiwania się tą funkcją. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest pozwolić NetSonicowi na pobieranie, za pomocą funkcji SonicFetch, jedynie tych podstron, które już kiedyś odwiedziłeś. Korzyść z działania funkcji SonicFetch jest oczywista. Jeśli program miał czas na pobranie podstron, to, gdy tylko zdecydujesz się odwiedzić jedną z nich, nie musisz czekać na jej załadowanie - została już zapisana w pamięci podręcznej programu.

www.pcworld.com.pl/ftp/pc/programy/0389.html

SurfExpress Deluxe

Typ: shareware

Cena: 39 USD

Producent: Connectix,

http://www.connectix.com

Narzędzie oferuje znacznie więcej funkcji niż NetSonic. SurfExpress dba nie tylko o przyspieszenia pobierania stron internetowych, ale potrafi również przyspieszyć odczytywanie adresów IP z serwerów DNS. Jednak tu mała uwaga - nie powinieneś ustawiać czasu przetrzymywania informacji o danym adresie na więcej niż jeden tydzień.

Jeśli administrator dokona zmian w przydzieleniu adresów IP, Twoja przeglądarka może zacząć się odwoływać do niewłaściwych serwerów. Na samym początku pracy z SurfExpressem warto też zwiększyć rozmiar pamięci cache przeznaczonej do programu - domyślne 10 MB to stanowczo za mało.

Oczywiście w SurfExpressie nie mogło zabraknąć funkcji działającej podobnie jak SonicFetch - tutaj nazwanej SmartFetch. SmartFetch nie koncentruje się tylko na pobieraniu podstron aktualnie oglądanej witryny. Zanim jeszcze zdecydujesz się obejrzeć daną witrynę, pobrane zostaną wszystkie strony, które często odwiedzasz. Niestety, nietrudno sobie wyobrazić, co się stanie, jeśli stron takich jest bardzo dużo - zamiast oczekiwanego przyspieszenia połączenia internetowe zostaną na pewien czas zablokowane przez SurfExpress.