Szybsza Sieć


Szybsza Sieć
Osoby, które lubią dostrajać oprogramowanie dokładnie do swoich potrzeb, z pewnością docenią możliwość zdefiniowania częstotliwości sprawdzania aktualności podstron na podstawie ich adresu internetowego (jeśli wiesz, że strony z jakiejś domeny internetowej nie zmieniają się zbyt często, możesz zabronić SurfExpressowi sprawdzać ich aktualność częściej niż raz na dobę). Wydajność programu możesz dodatkowo kontrolować na czytelnym wykresie, który pomoże optymalnie skonfigurować aplikację.

www.pcworld.com.pl/ftp/pc/programy/0616.html

Download Accelerator

Typ: freeware

Cena: bezpłatny

Producent: SpeedBit,

http://www.lidan.com

Download Accelerator został utworzony z myślą o maksymalnym przyspieszaniu pobierania plików za pomocą protokołu HTTP oraz FTP. Ze swojego zadania wywiązuje się dosyć przyzwoicie - nie oferuje jednak żadnych dodatkowych opcji. Narzędzie nie ma interfejsu - po prostu integruje się z przeglądarką i wspomaga ją w pracy. Gdy tylko pobierasz jakiś plik, program stara się usprawnić ten proces tak, aby maksymalnie przyspieszyć ściąganie pliku z Sieci.

Można zrobić coś jeszcze?

Jeśli zoptymalizowałeś już swoje połączenie internetowe oraz program do zarządzania pamięcią podręczną przeglądarki, pora na kolejne działania zapewniające szybsze otrzymywanie stron WWW. Metoda opiera się na dosyć kontrowersyjnym założeniu - można przyspieszyć pobieranie stron WWW, rezygnując z oglądania reklam internetowych. Niestety, strony internetowe bardziej przypominają choinki z reklamami poutykanymi, gdzie tylko się da, niż składnice informacji z prawdziwego zdarzenia. Zdarza się również, że przed wejściem do zawartości serwisu musisz obejrzeć kilka stron zawierających po kilka (a nawet kilkanaście) grafik reklamowych. Zakładając, że każda reklama ma ok. 20 KB, nie trzeba być geniuszem, aby zauważyć, że pobranie pięciu bannerów, nawet przy szybkim połączeniu internetowym, opóźnia wczytanie zawartości całej strony o kilkanaście do kilkudziesięciu sekund. Oczywiście nikt nie jest w stanie zrezygnować z ręcznego pobierania reklam. W tym celu potrzebne są specjalistyczne narzędzia.

Szybsza Sieć
Programy wycinające reklamy ze stron internetowych działają w obrębie adresów serwisów zajmujących się wyłącznie wyświetlaniem bannerów reklamowych. Jeśli, wczytując stronę WWW, przeglądarka wysyła żądanie pobrania pewnych elementów z adresu, który zdefiniowany został jako adres serwera dystrybuującego reklamy, elementy takie po prostu nie są pobierane. Na przykład: jeśli zdefiniujesz, że na serwerze www. strona. com. pl w katalogu /ads znajdują się jedynie grafiki reklamowe, to elementy umieszczone w tym podkatalogu nie zostaną nigdy pobrane.

Przedstawiamy dwa najlepsze programy w tej klasie. Zanim jednak zaczniesz ich używać, warto zwrócić uwagę na to, że większość serwisów internetowych utrzymuje się ze sprzedaży reklam. Gdy użytkownicy nie będą ich oglądać - serwisy stracą dochody, a co za tym idzie, mogą w ogóle przestać istnieć. Eliminując bannery reklamowe, możesz na własną prośbę pozbawić się dostępu do informacji na temat ciekawych stron, usług lub interesujących ofert handlowych.

www.pcworld.com.pl/ftp/pc/programy/0329.html

InterMute

Typ: shareware

Cena: 19,95 USD

Producent: InterMute,

http://www.intermute.com

Program jest rozbudowaną aplikacją służącą do filtrowania otrzymywanych treści. InterMute potrafi nie tylko korzystać z własnej bazy danych gromadzącej adresy serwerów dystrybuujących reklamy, na bieżąco uaktualnianej z serwera producenta programu, ale, w razie potrzeby, zezwala na samodzielne uzupełnienie jej o niezbędne definicje adresów. Bardzo przydatną funkcją może okazać się blokowanie otwierania dodatkowych okien przeglądarki za pomocą kodu umieszczonego na stronie internetowej (zapewne otworzyłeś kiedyś stronę WWW, która z kolei otworzyła kilka następnych okienek z samymi reklamami i nie udało się w żaden sposób ich zamknąć, gdyż zamknięcie jednego powodowało otwarcie następnego).