Szybsza Sieć

Podróżując po Internecie, wciąż narzekamy na małą prędkość połączeń. Większość czynników determinujących prędkość połączenia jest, niestety, od nas całkowicie niezależna. Możemy jednak zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wąskim gardłem połączenia internetowego nie był nasz sprzęt czy też ustawienia systemu operacyjnego.


Podróżując po Internecie, wciąż narzekamy na małą prędkość połączeń. Większość czynników determinujących prędkość połączenia jest, niestety, od nas całkowicie niezależna. Możemy jednak zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wąskim gardłem połączenia internetowego nie był nasz sprzęt czy też ustawienia systemu operacyjnego.

Powszechnie uważa się, że głównym ograniczeniem powodującym wolny transfer danych z Internetu jest szybkość urządzenia dostępowego (najczęściej modemu) . Popularne na rynku modemy pracujące w standardzie V90 umożliwiają zestawienie połączenia pozwalającego na transfer danych na poziomie 6 kb/s. Niestety, może się okazać, że korzystając nawet z bliskiego serwera (znajdującego się w Polsce) , nie jesteś w stanie pobierać danych z taką prędkością. Oczywiście istnieje wiele aplikacji czy prostych porad ułatwiających uzyskanie najwyższych prędkości transmisji niezależnie od tego, czy dysponujesz modemem telefonicznym, czy kablowym. Nawet jeśli dostęp do Internetu uzyskujesz poprzez lokalną sieć komputerową, możesz spróbować poprawić konfigurację systemu operacyjnego tak, aby polepszyć jakość oraz przyśpieszyć prędkość połączeń bez ponoszenia kosztów zakupu dodatkowego sprzętu.

Najczęstsze powody niskiego transferu danych w Internecie niezależne od konfiguracji komputera:

1. Serwer, z którego pobierasz dane, jest przeciążony (np. za duża liczba użytkowników naraz pobiera z niego dane)

Rada: Poszukaj mirrora (lustrzanej kopii serwera), z którym będziesz miał szybsze połączenie internetowe.

2. Połączenie pomiędzy serwerem, z którego pobierasz dane, a siecią Twojego dostawcy usług internetowych jest przeciążone (łącza obsługują większą liczbę połączeń, niż zostało to przewidziane w fazie projektowania sieci).

Rada: Poszukaj mirrora (lustrzanej kopii serwera), z którym będziesz miał szybsze połączenie internetowe.

3. Sieć wewnętrzna Twojego dostawcy usług internetowych lub jego urządzenia dostępowego nie są w stanie zapewnić niezbędnej prędkości transferu danych.

Rada: W miarę możliwości spróbuj nawiązać połączenie w porze mniejszego obciążenia Sieci (np. wcześnie rano), domagaj się zwiększenia przepustowości wewnętrznej sieci dostawcy usług internetowych.

Przyspieszamy połączenie internetowe

Największe korzyści uzyskasz, dostrajając ustawienia właściwości Sieci w systemie Windows. Niestety, samodzielna modyfikacja ustawień nie jest prosta. Aby uzyskać wymierne efekty bez naruszania spójności systemu, musisz wykazać się znajomością Rejestru Windows. Operacja w znacznej części polega na ustawieniu odpowiedniego rozmiaru pakietu IP.

Szybsza Sieć
W niektórych systemach operacyjnych jest on domyślnie ustawiony dla modemu na wielkości 576, co zazwyczaj jest wartością zbyt niską. Znacznie lepsze efekty osiągniesz, nadając rozmiarowi pakietu wartość 1500. Nie są to jedyne ukryte w systemie ustawienia pozwalające uzyskać lepszy transfer danych z Sieci. Oto kilka programów pozwalających w łatwy sposób dokonać modyfikacji, dzięki którym zestawisz szybsze połączenie internetowe.

www.pcworld.com.pl/ftp/pc/programy/0647.html

Accelerate 2000

Typ: shareware

Cena: 19,95 USD

Producent: WebRoot,

http://www.webroot.com

Szybsza Sieć
Proste, ale skuteczne narzędzie umożliwiające skonfigurowanie systemu operacyjnego zgodnie z pięcioma przygotowanymi przez producenta wzorami (profilami) . Profile przeznaczone są dla osób używających zwykłego modemu, modemu kablowego lub korzystającego z połączenia internetowego za pośrednictwem sieci lokalnej. Pracując z tym programem, należy zdawać sobie sprawę, że dobór parametrów nie powinien zależeć jedynie od sprzętu zapewniającego połączenie z Siecią, ale również od tego, jak skonfigurowane są urządzenia dostępowe dostawcy usług internetowych. Producent aplikacji proponuje, niezależnie od posiadanej konfiguracji sprzętowej, sprawdzenie wszystkich profili konfiguracyjnych.

Zaawansowani użytkownicy mogą własnoręcznie przygotować swój profil, ustawiając takie parametry jak NDI Cache (rozmiar pamięci podręcznej do danego urządzenia sieciowego) , MTU (rozmiar pakietu IP) , RWIN (Receive Window) oraz czas życia pakietu TTL. Aplikacja dostarcza nie tylko krótkie opisy każdego parametru, lecz także możliwości konfiguracyjne jego ustawień, co powinno ułatwić przygotowanie odpowiedniego profilu. Jeśli nie będziesz zadowolony z działania programu, możesz przywrócić domyślne ustawienia systemu oraz odinstalować program.

www.pcworld.com.pl/ftp/pc/programy/0503.html

TweakAll 1.2

Typ: freeware

Cena: bezpłatny

Producent: Abton Shed,

http://www.abtons-shed.com

Bardzo rozbudowany program wyposażony w moduł umożliwiający konfigurację parametrów połączenia internetowego oraz oferujący rozbudowane opcje konfiguracji systemu. TweakAll pozwala ustalić parametry takie jak MTU, RWIN oraz TTL do każdego urządzenia sieciowego.

Umożliwia też konfigurację Internet Explorera, oferując dostęp do prawie 30 parametrów na co dzień ukrytych przed oczyma zwykłych użytkowników tej przeglądarki. Dodatkowo program może dopomóc w konfiguracji opcji startowych systemu, ustaleniu pamięci podręcznej twardych dysków i CD-ROM-u, kart graficznych 3dfx oraz nVidia TNT. Jego niezaprzeczalnym atutem jest też bardzo dobrze napisany, rozbudowany plik pomocy.