Szybsza od GeForce3

ATI rozpocznie sprzedaż najnowszych kart graficznych, które według producentów, swoimi parametrami przewyższają możliwości najszybszej na rynku GeForce3 NVidii.

Zapowiadana jeszcze w poprzednim roku nowa seria kart graficznych ATI już niebawem (najprawdopodobniej we wrześniu) pojawi się u dystrybutorów. Najdroższy i zarazem najlepszy model o nazwie FineGL 8850, przeznaczony głównie do zastosowań w stacjach graficznych, wyposażony został w 64MB szybkiej pamięci DDR i pozwala na wyświetlanie obrazu na tradycyjnych monitorach z rozdzielczością 2048x1536 dpi oraz 1600x1200 dpi w przypadku monitorów ciekłokrystalicznych z interfejsem DVI. Ponadto dzięki nowemu systemowi renderowania 'Pixel Tapestry Engine II 3D', nowa karta ATI jest w stanie przetworzyć 2,4 gigatekseli na sekundę w 32 bitowym trybie kolorów oraz wyświetlać obraz na dwóch niezależnych monitorach dzięki firmowej technologii Hydravision. Jak podkreślają przedstawiciele ATI, FineGL 8850 obsługuje wszystkie opracowane wcześniej technologie włącznie z 'Truform Technology' wygładzającą krawędzie obiektów trójwymiarowych, 'SmarShader' zwiększającą efektywność wykorzystania Microsoft DirectX 8.1 oraz Pixel Shader 1.4.

Kolejnym modelem z nowej serii jest karta Radeon 8500 przeznaczona przede wszystkim dla wymagających użytkowników domowych, która wejdzie do sprzedaży pod koniec września 2001 (w cenie 399 USD) i wyposażona będzie w 64MB pamięci DDR taktowanej zegarem 275MHz oraz w ponad 60 milionów tranzystorów na chipie graficznym (o 3 miliony więcej niż w przypadku najnowszej GeForce3), co oznacza że produkt ATI może przewyższyć wydajność karty Nvidii prawie o 33 procent. Ponadto oferowany również przez ATI model Radeon 7500, zgodnie z informacjami producenta, pomimo mniej skomplikowanej struktury będzie mógł w niektórych sytuacjach konkurować z GeForce3 jak i GeForce2 MX, głównie dzięki dużym możliwościom 'podkręcania' układu, którego rdzeń pracuje z szybkością 270 MHz (dla porównania w przypadku Radeon 8500 rdzeń wyposażony jest w zegar 250 MHz). Tak jak poprzednie wersje kart Radeon 7500 będzie obsługiwała wszystkie opracowane wcześniej przez firmę ATI technologie renderingu i przetwarzania obrazu ('Truform', 'Smart Shader', 'Pixel Shader'), a jej cena została ustalona na 179 USD.

http://www.ati.com


Zobacz również