Szybsze HSDPA w nowych komórkach Samsunga i LG

Południowokoreańskie koncerny prezentują nowe model telefonów komórkowych. W nowościach firm LG, Samsung i Pantech wprowadzono obsługę nowej generacji standardu HSDPA, umożliwiającej transfer danych z prędkością 7,2 megabitów na sekundę.

Modele LG-SH150, Pantech IM-U210 i Samsung SCH-W300 to pierwsze modele telefonów wymienionych producentów obsługujące trzecią generację HSDPA. Wszystkie nowości charakteryzują się konstrukcją typu "slide", wykorzystującą rozsuwaną klawiaturę i wbudowanym fotograficznym 2 MP. Pierwsze dwa wymienione modele mają kosztować równowartość 531 USD, a propozycja Samsunga ma być od nich droższa.

Pierwsza generacja HSDPA zapewniała przepustowość na poziomie 1,8 Mb/s. Wartość ta podwojona została w drugiej generacji, a trzecia oferuje już transfer czterokrotnie szybszy. Mowa tu oczywiście o teoretycznej prędkości pobierania danych, jest bowiem mało prawdopodobne, aby użytkownicy mogli osiągać takie prędkości w trakcie codziennego użytkowania komórek.

W przyszłości planowane jest dalsze zwiększanie prędkości pobierania danych z Sieci - mówi się już o kolejnej wersji HSDPA, umożliwiającej transfer 14,4 megabitów na sekundę. Rozwojowi HSDPA ma także towarzyszyć poprawa działania technologii HSUPA, pozwalającej zwiększyć prędkość wysyłania danych od użytkownika (obecnie sieci komórkowe oferują na ogół transfery na poziomie 2 Mb/s)