Szybsze MacBooki na LED-ach

Firma Apple zamówiła w zeszłym miesiącu u azjatyckich producentów panele LCD z podświetleniem realizowanym przy pomocy diod elektroluminescencyjnych LED. Dobrze poinformowane źródła donoszą, że w przyszłym miesiącu - najprawdopodobniej na konferencji WWDC - Apple zaprezentuje nowe MacBooki Pro wyposażone w te właśnie panele. Dotyczy to na razie tylko komputerów z matrycą o rozmiarze 15,4 cala.

Pierwsze zamówienie na sto tysięcy panoramicznych paneli o rozmiarze 15,4 cala zostało złożone w połowie kwietnia. Wśród dostawców znalazły się między innymi firmy AU Optronics (AUO), Chi Mei Optoelectronics (CMO), Coretronic i Kenmos Technology. Powinno być ono zrealizowane już w połowie bieżącego miesiąca, co daje firmie kolejny miesiąc na zastosowanie nowych paneli w produkcji. Standardowy harmonogram firmy zakłada czas trzech, czterech tygodni na wyprodukowanie i wysyłkę nowych produktów. Zbiega się to więc w czasie z planowana na 11-15 czerwca doroczną konferencją Worldwide Developers Conference (WWDC). Tam też najprawdopodobniej Steve Jobs zaprezentuje MacBooki wyposażone w nowe wyświetlacze.

Jeżeli chodzi o linię komputerów MacBook z 13,3-calową matrycą, to ich upgrade spodziewany jest dopiero na trzeci kwartał bieżącego roku. Nie ma natomiast żadnych informacji dotyczących 17-calowych wersji MacBooka Pro.

Odświeżone komputery Apple będą najprawdopodobniej zbudowane na zaprezentowanej wczoraj oficjalnie nowej platformie Intela - Santa Rosa. Dzięki zastosowaniu drugiej generacji procesorów Core 2 Duo zwiększy się do 2,4 GHz maksymalna prędkość procesora, do 800 MHz taktowanie szyny FBS, a także zwiększy się ilość pamięci cache L2 do 4 MB.