Szybsze Wi-Fi znów przesunięte

Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) znowu przełożył termin ratyfikacji standardu 802.11n, czyli kolejnej generacji bezprzewodowej sieci Wi-Fi. Nadzieje użytkowników czekających na szybkie pojawienie się sprzętu zgodnego z nowym standardem po raz kolejne okazały się płonne.

Pierwszy szkic standardu został już zaaprobowany na początku bieżącego roku po wielu sporach pomiędzy producentami chipsetów do urządzeń bezprzewodowych. Kolejny szkic miał się pojawić już jesienią, lecz termin ten został również przesunięty na początek przyszłego roku ze względu na dużą liczbę otrzymanych komentarzy.

Rolf Devegt z firmy Airgo Networks stwierdził, że Wi-Fi Alliance powinno rozpocząć testy 802.11n już teraz (przed oficjalną ratyfikacją standardu, podobnie jak to było w przypadku 802.11i), aby uniknąć dalszych opóźnień. Przewiduje on również, że druga wersja szkicu powinna już być na tyle stabilna, że zostanie zaaprobowana jako standard w pierwszej połowie 2008 roku.

Nowy standard zwiększy prędkość przesyłania danych w bezprzewodowych sieciach Wi-Fi, pozostając jednocześnie kompatybilnym z obecnie wykorzystywanymi 802.11a/b/g. Zapowiada się, że transfery przy wykorzystaniu nowej specyfikacji będą wynosić minimalnie 100 Mb/s.

Witryna IEEE