Szybsze akrobacje z PDFem

Ile to razy chcąc szybko otworzyć jakiś mały dokument, zapisany w formacie PDF musieliście czekać całą wieczność, aż Adobe Reader uruchomi się, wczytując wcześniej wszystkie pluginy? Jest sposób, aby to zmienić - wystarczy skorzystać z programu Adobe Reader SpeedUp.

Adobe Reader SpeedUp to małe narzędzie, napisane przez Joe Cox'a, które znacznie skraca czas uruchamiania Adobe Readera i uprzyjemnia codzienną pracę z tym programem. SpeedUp działa w bardzo prosty sposób - wyłącza niepotrzebne na codzień większości użytkownikom wtyczki Adobe Readera, nie zmieniając samego programu w żaden inny sposób.

Adobe Reader SpeedUp

Adobe Reader SpeedUp

Programu nie trzeba instalować, wystarczy pobrać ze strony Joe Cox'a spakowane archiwum, rozpakować je i uruchomić "Reader SpeedUp.exe". Na ekranie powitalnym programu mamy możliwość "przyspieszenia", lub powrotu do oryginalnej konfiguracji. Chcąc "przyspieszyć" Adobe Reader'a, mamy możliwość wyboru czterech predefiniowanych konfiguracji różniących się ilością wyłączanych wtyczek. Oprócz tego program pozwala dodatkowo ręcznie modyfikować domyślne ustawienia, włączając lub wyłączając wtyczki wyświetlone na liście. Do większości pluginów dostępny jest także krótki opis ich działanie i zależności od innych wtyczek.

Jeżeli z jakiegokolwiek powodu chcemy powrócić do domyślnych ustawień, wystarczy na ekranie powitalnym wybrać "Restore Original Configuration" i program cofnie wszystkie dokonane zmiany.

Czy jest jakaś różnica? Wystarczy sprawdzić samemu, ale "zauważalna", to chyba za mało powiedziane.

Program działa w systemie Windows, współpracuje z Adobe Readerem w wersjach od 3.0 do 7.x. Po aktualizacji Readera, można uruchomić Adobe Reader SpeedUp ponownie, aby wyłączyć niepotrzebne pluginy ładujące się przy starcie programu.

Jeżeli podczas uruchamiania narzędzia wyświetlona zostanie informacja o błędzie, to będzie to najprawdopodobniej spowodowane brakiem bibliotek uruchomieniowych Visual Basica, które można pobrać tutaj.


Zobacz również