Szybsze niż myślisz

Nowościami są karty z tanim procesorem Savage 4 i Matrox G400...

Sezon wakacyjny jak nigdy obfituje w wiele premier najnowszych kart graficznych. Większość firm zaprezentowała produkty wyposażone w procesor Riva TNT2, część z nich - w szybszą wersję Ultra. Nowościami są też karty z tanim procesorem Savage 4 i Matrox G400.

Szybsze niż myślisz

Karty graficzne - porównanie

Dostępne są już pewnie karty Matrox Millennium G400 Max i z tańszymi wersjami Riva TNT, których test znajdziecie na naszych stronach internetowych. Jeśli przygotowujecie się do zakupu nowej karty do gier, albo wydajnej w grafice (gdyż nic tak dobrze nie świadczy o wydajności jak obsługa gier 3D) będziecie mieli z czego wybierać. Poniżej znajdziecie test ośmiu kart, opis funkcji i uwagi na temat działania. Życzymy miłej lektury.

Jak testowaliśmy

Szybsze niż myślisz

Interfejs karty Diamond pozwala regulować wiele parametrów.

Wszystkie testy wykonaliśmy na komputerze z 64MB RAM, procesorem Pentium II - 300MHz, napędem DVD Pioneer 103S (Ultra ATA/33), twardym dyskiem Fujitsu 10GB (Ultra ATA/33) pod kontrolą systemu Windows 98z DirectX 6.1. Podczas instalacji każdej z kart ponownie instalowano system i najnowsze sterowniki. Jeśli karta zawierała dołączone oprogramowanie do ustawiania częstotliwości zegara i pamięci karty - ustawiano je na położenie, w którym karta działała stabilnie z najwyższą wydajnością. W teście 3D Mark 99 Max - wykorzystaliśmy 24-bitowy (lub 32-bitowy) Z-buffer'a, DoubleBuffering Frame. Test Wizmark powtarzaliśmy trzykrotnie i wyciągaliśmy średnią z wyników. W Tirtanium ustawienia textur na normal i szczegółów na normal W Quake 2 -dźwięk w pozycji low, viewsize 100, demo: map demo1.dm2. W programie Final Reality zastosowaliśmy tryb Advanced. Im wyższy wynik w testach 3D Mark, Final Reality, WizMArk tym lepiej. Quake i Tirtanium podają liczbę wyświetlanych klatek (im więcej tym lepiej).