Szybsze nooteboki

Intel potwierdził datę premiery swego energooszczędnego procesora Pentium III dla komputerów przenośnych. Jego zastosowanie zmniejszy różnicę w wydajności pomiędzy komputerami stacjonarnymi a notebookami.

W połowie stycznia 2000 r. Intel zaprezentuje notebooki wyposażone w procesor Pentium III wykonany w technologii SpeedStep, która umożliwia szybszą pracę przenośnych komputerów podczas zasilania z baterii. Stworzy to producentom notebooków możliwość stosowania szybszych procesorów bez jednoczesnego wzrostu zużycia baterii. Obecnie najszybszy procesor do notebooka działa z szybkością 500 MHz, a do komputera stacjonarnego - 800 MHz. Dzięki zastosowaniu technologii SpeedStep różnica zmniejszy się o 100 MHz.

Szybsze i wydajniejsze notebooki to obiekt zainteresowań zarówno Intela, jak i producentów pecetów. Produkcja tego typu urządzeń stanowi bowiem źródło dużych zysków. Przykładowo, Pentium III 500 MHz dla zestawu zestaw stacjonarnego kosztuje ok. 229 USD, natomiast procesor o tych samych parametrach przeznaczony do notebooka kosztuje ok. 530 USD.

Konkurent Intela - firma AMD - nie pozostaje w tyle i zapowiada na przyszły rok wprowadzenie do produkcji chipów do notebooków, wykonanych w technologii Gemini, będącej odpowiednikiem SpeedStep.

Więcej informacji: news.com