Szybsze wyszukiwanie w Sieci

Internet FastFind, czy WebCompass


Internet FastFind, czy WebCompass

Dziś w drzwiach redakcji powitał mnie redaktor naczelny. Rzucając we mnie dwoma pudełkami dodał jedno zdanie komentarza "przetestuj to!". Po bardziej wnikliwym przyjrzeniu się obu opakowaniom stwierdziłem, że zawierają one programy ułatwiające szperanie po Sieci - Symantec Internet FastFind oraz Quarterdeck WebCompass Professional.

Wreszcie nadeszła chwila rozpakowania pudełek - i tutaj pierwsze zaskoczenie: oba programy, pomimo dość małej objętości (3 MB produkt Symanteca, oraz 12 MB produkt Quarterdecka) wydane są na CD-ROM-ach! (cóż za marnotrawstwo miejsca pomyślałem). Dodatkowo ani jeden, ani drugi program niestety nie dostępny jest z polską broszurką - o dokładniejszej instrukcji już nie wspomnę. Podczas instalacji spotkało mnie kolejne rozczarowanie - Internet Fast Find jako jedyny rozpoczął autoinstalację w Windows 95 zaraz po włożeniu płyty do napędu.

Internet FastFind

W skład pakietu wchodzą:

Internet Fast Find - nawigator po pakiecie -menu;WebFind - narzędzie do przeszukiwania stron WWW;NetFileFind - znajduje potrzebny plik na serwerze FTP;EasyFTP - program do obsługi protokołu FTP;PatchConnect - narzędzie służące do aktualizacji sterowników zainstalowanych w komputerze;Notify - aktualizuje strony WWW;WebLauch - udostępnia wybrane przez użytkownika strony WWW wprost z paska narzędzi;EasyZIP - program do kompresji/dekompresji "w locie";LiveUpdate - program aktualizujący pakiet poprzez Internet.Zacznijmy może od WebFinda. Jak wspomniałem jest to narzędzie ułatwiające przeszukiwanie stron WWW. Podczas swojej pracy korzysta on z danych znajdujących się na serwerach takich systemów wyszukiwawczych jak: Altavista, Magellan, Excite, Infoseek, Lycos, WebCrawler, Yahoo. Niestety nie ma możliwości dołączenia własnej ulubionej przeszukiwarki - a szkoda. Przed rozpoczęciem wyszukiwania możemy ustawić kilka istotnych opcji:- jak dane słowa mają być ułożone (strona musi zawierać wszystkie wyrazy w dowolnym ułożeniu; strona musi zawierać co najmniej jeden z podanych wyrazów lub dokładnie taki sam ciąg wyrazów);- wyłączenia dowolnej z podanych wyszukiwarek;- możemy podać ile trafień z każdej wyszukiwarki program ma nam pokazać;- ustawienia ilości czasu, jaki przeznaczymy na poszukiwanie;- możemy włączyć opcję badająca, czy odnośnik do danej strony jest nadal aktualny.

Po kliknięciu przycisku "find now" Web Find wysyła zapytania do wszystkich systemów wyszukiwawczych na raz - co znacznie skraca czas potrzebny na znalezienie danej strony. Po zakończeniu poszukiwań program automatycznie generuje ładnie, posortowany wynik, który następnie pokazuje w systemowej przeglądarce.

NetFileFind - to kolejne narzędzie z tego pakietu służące do poszukiwania plików na różnych serwerach podłączonych do Sieci. Przy wyszukiwaniu korzysta on z bazy danych jednego z serwerów archie (pakiet wyposażony jest we wbudowaną pełną ich listę). Przy pomocy NetFileFind jesteśmy w stanie znaleźć konkretny plik, jak również szereg plików spełniających jakieś kryterium (np. *.jpg, znajdzie nam wszystkie pliki z rozszerzeniem JPG). Użytkownik ma do wyboru opcje poszukiwania pełnej nazwy pliku, części nazwy, a także opcję szukającą najpierw pełnej nazwy, potem jej części. Dodatkowo możemy wyszukiwać pliki po datach ich ostatniej modyfikacji. Dość przyjemnym akcentem jest fakt, że program sam rozpoznał kraj w jakim się znajdujemy i zaproponował użycie polskiego serwera.

Kolejnym programem z pakietu jest EasyFTP. Służy on do zgrywania plików z Sieci na dysk lokalny. Posiada własną bazę adresową podzieloną na 3 kategorie: entertainment - rozrywka, hardware vendors - producenci urządzeń komputerowych oraz software vendors czyli producenci oprogramowania. Oczywiście program daje możliwość tworzenia własnych grup i dopisania własnych adresów. Ponieważ korzysta on z funkcji przenieś i upuść (drag&drop) - używanie go jest tak intuicyjne, że poradzi sobie z tym nawet początkujący użytkownik.

W ten oto sposób dotarłem do programu, który wzbudził moje największe zaciekawienie, a mianowicie Patch Connect. Program ten w łatwy i szybki sposób pozwala uaktualniać sterowniki urządzeń zainstalowanych w komputerze. Początkowo aplikacja bada poszczególne elementy zainstalowane w komputerze, następnie wyświetla ich listę i proponuje połączenie się z serwerem (FTP lub WWW) producenta komponentu. Teraz trzeba tylko zezwolić na zamianę sterownika na nowszy. Moim zdaniem jego jedyną wadą jest to, że do usługi FTP używa on przeglądarki internetowej a nie własnego programu jakim jest EasyFTP.

Dwie kolejne pozycje pakietu to WebLaunch - narzędzie udostępniające zakładki (bookmark) prosto z paska zadań (działa identycznie jak "ulubione" w Internet Explorerze 4.0) oraz EasyZIP - nakładka obsługująca programy do archiwizacji (ZIP, ARC, LZH oraz LHA) pracująca "w locie". Ostatnim modułem pakietu jest LiveUpdate - program umożliwiający upgrade pakietu FastFind poprzez Internet lub modem. Oprócz tego pakiet zaopatrzony jest w program Notify pilnujący czy pojawiły się uaktualnienia stron lub programów, które użytkownik polecił mu wcześniej śledzić - działa on identycznie jak "subskrypcja" z Explorera 4.0.

WebCompass Professional

Pakiet ten zdecydowanie różni się od swego poprzednika. Po pierwsze - został on stworzony z myślą o używaniu go za pomocą przeglądarki (co uważam za jego zaletę). Po drugie autorzy zapomnieli chyba, że w Internecie oprócz pajęczyny istnieją także serwery FTP, WebCompass posiada bowiem jedynie narzędzie do przeszukiwania stron WWW.

Już podczas instalacji aplikacja zadaje szereg pytań, które dla przeciętnego internauty mogą okazać się zbyt skomplikowane. Ale to jeszcze nie koniec, następnie należy program odpowiednio skonfigurować, tak, żeby zechciał współpracować z Siecią. Na pierwszy rzut oka widać, że WebCompass jest troszkę jakby "zacofany", gdyż nie obsługuje długich nazw ścieżek i plików, oraz nie "widzi" standardowej konfiguracji Windows 95. Pakiet przygotowany został chyba dla platformy Windows 3.1 dlatego dołączono do niego oprogramowanie WinSocket oraz prostą przeglądarkę WWW - Quarterdeck Mosaic z wyglądem jakby nie z tej epoki. Kilka błędów i niedopatrzeń znajdziemy także w instrukcji (np. jednym razem napisane jest, że wystarczy komputer 386 i 8 MB pamięci RAM, innym, że 486 i 16 MB). Jedyną zaletą WebCompassa, której nie posiada Internet Fast Find jest możliwość dopisania adresów nowych wyszukiwarek. Pakiet ten oferuje także troszkę większą bazę własnych systemów wyszukiwawczych oraz ich podział tematyczny (ogólny, informacje, sport, etc.).

Kolejną, niezbyt przyjazną cechą jest zmuszanie użytkownika do ręcznego podłączenia się do Internetu (FastFind - jeżeli potrzebuje dostępu do Internetu nie "głupieje" jak WebCompass - tylko samodzielnie proponuje nawiązanie łączności). Podczas samej pracy wyszukiwarka nie pokazuje nic rewelacyjnego - zbiera po prostu dane z podanych serwerów i przedstawia je w typowej dla innych wyszukiwarek formie. Ciekawostką jest natomiast to, że do pracy wymaga ona podania adresu e-mail oraz hasła na pocztę (szczerze przyznam się, że nie wiem do czego jest to potrzebne).

Po zbadaniu obu programów polecałbym raczej używanie FastFinda, chyba, że ktoś z Was posiada jeszcze Windows 3.1 - wtedy WebCompass okaże się niezastąpionym narzędziem do pracy z Siecią.

Produkt: Internet FastFind

Producent: Symantec

Adres internetowy:http://www.symantec.com ftp://ftp.symantec.com

Wymagania: procesor 486DX-2/66 MHz; 8 MB wolnego miejsca na dysku twardym, napęd CD-ROM, system operacyjny Windows 95 lub Windows NT 4.0, Internet Explorer, Netscape Navigator lub Netscape Communicator, podłączenie do Internetu za pomocą protokołu PPP, SLIP lub łącza dzierżawionego.

Zalety:

zawiera pełny pakiet programów do wyszukiwania

posiada wiele opcji ułatwiających korzystanie

łatwa, intuicyjna obsługa

korzysta z ustawień Windows 95

Wady:

brak opcji umożliwiającej dodawanie własnych systemów wyszukiwawczych

Produkt: WebCompass Professional

Producent: Quarterdeck

Adres internetowy:http://www.quarterdeck.com

Wymagania: procesor 486DX-2/66 MHz; 8 MB pamięci RAM; 22-37 MB wolnego miejsca na twardym dysku; napęd CD-ROM; podłączenie do Internetu z prędkością minimum 14,4 Kbps; Windows 3.1, Windows 95 lub Windows NT.

Zalety:

posiada wbudowane winsocket

jest oparty w całości na przeglądarce WWW

oferuje możliwość dopisania własnych wyszukiwarek

Wady:

zaprojektowany dla Windows 3.1

trudny w konfiguracji

nie łączy się automatycznie z Internetem

przeszukuje tylko strony WWW

brak opcji uninstall