Szybszy wygrywa

Zachwycająca grafika w grach to marzenie każdego z nas. Prezentujemy testy kart, które nie wyczyszczą do cna portfeli, a pozwolą na płynne wyświetlanie grafiki 3D w wyższej rozdzielczości. Wszystkie omawiane karty są w pełni przygotowane do obsługi powłoki graficznej Aero w systemie Windows Vista.


Zachwycająca grafika w grach to marzenie każdego z nas. Prezentujemy testy kart, które nie wyczyszczą do cna portfeli, a pozwolą na płynne wyświetlanie grafiki 3D w wyższej rozdzielczości. Wszystkie omawiane karty są w pełni przygotowane do obsługi powłoki graficznej Aero w systemie Windows Vista.

Szybszy wygrywa

Opłacalność

Wśród kart graficznych za 500-1000 zł widać ogromną różnorodność. Oprócz najtańszych właśnie modele w tym przedziale cenowym są, naszym zdaniem, najciekawsze. Liczba procesorów graficznych stosowanych przez producentów jest bardzo duża, a dodatkowo o atrakcyjności decydują różne układy chłodzenia, które mają decydujący wpływ na wydajność w codziennej pracy na komputerze. Najcichsze będą, oczywiście, karty z chłodzeniem pasywnym, które stanowi jedynie radiator, odpowiednio wydajny, aby odprowadzić ciepło wytwarzane przez procesor, a niejednokrotnie także moduły pamięci. Takich kart wśród najszybszych (w ramach założonego przez nas przedziału cenowego) jest niewiele. Więcej znajdziemy pasywnie chłodzonych modeli tańszych, które z racji niższej wydajności wymagają prostszych i zarazem tańszych rozwiązań chłodzących.

Szybszy wygrywa

Wydajność

Druga grupa cichych kart to modele z rozbudowanym, najczęściej dużym układem chłodzenia, składającym się z potężnego radiatora (bywa, że miedzianego -materiał ten dobrze absorbuje ciepło) oraz zintegrowanego z nim wolnoobrotowego wentylatora, niepowodującego dużego hałasu. W układach takich stosuje się również ciepłowody zwiększające skuteczność chłodzenia. Producenci kart graficznych coraz częściej wykorzystują układy chłodzenia marki Zalman, składające się z okrągłego lub półkolistego pióropusza z aluminium lub miedzi. Torzy go kilkadziesiąt cienkich, specjalnie profilowanych listków metalu, skutecznie chłodzących procesor graficzny. Ostatnia grupa to modele ze standardowymi układami chłodzenia, przygotowanymi przez ATI i NVIDIĘ. Najczęściej te rozwiązania są najsłabsze, choć mają także swoje mocne strony. Firmowe "chłodziarki" mają niewielkie gabaryty, aby karty można było bez problemu umieścić praktycznie w każdym komputerze. To oczywista zaleta, ale rozwiązanie ma również wadę. Z racji mniejszej powierzchni radiatora wentylator musi się obracać z dużą prędkością, aby zapewnić odpowiednie chłodzenie. To powoduje hałas, którego chyba nikt nie lubi.

Szybciej niż inne

Szybszy wygrywa

Parametry techniczne i wyniki testów

Producenci zdają sobie sprawę z tego, że do kupna ich modelu może skłonić nie tylko niska cena, ale też przewaga nad rozwiązaniem konkurencji. Z tego powodu każdy dąży do uatrakcyjnienia swojego rozwiązania - albo za pomocą wspomnianych już układów chłodzenia albo wyższą wydajnością. Uzyskuje się ją, zwiększając częstotliwość taktowania rdzenia procesora i pamięci. Do niedawna tylko część firm decydowała się na fabryczne podkręcanie kart - Gainward, BFG czy eVGA. Teraz do tego grona dołączyli giganci rynku, tacy jak ASUS, MSI czy Gigabyte. Firmy te mają specjalne serie kart o ponad przeciętnej wydajności. Co ważne, powinny bez problemów pracować z wyśrubowaną częstotliwością (co nie zawsze można powiedzieć o modelach, które sami przetaktowujemy), bo są objęte standardową lub nawet dożywotnią gwarancją. Wśród przetestowanych przez nas modeli prym w kategorii wydajności wiodą modele oparte na procesorach GeForce 7950 GT oraz Radeon X1950 PRO. Przewagą Radeonów już zwyczajowo jest jednoczesna obsługa funkcji HDR i wygładzania krawędzi. W wypadku modeli najtańszych funkcje te nie mają praktycznego znaczenia (karty są za wolne, aby wyświetlać płynnie obraz z HDR i AA), ale posiadacze np. Radeonów X1950 PRO mogą z nich korzystać.

Foxconn FV-N79GM3D2-HP

Szybszy wygrywa

Foxconn FV-N79GM3D2-HP

Kartę oparto na udanym procesorze NVIDIA GeForce 7950 GT, który pod względem architektury jest identyczny z układem GeForce 7900 GT (oba to procesory G71). Wyposażono je w 24 jednostki przetwarzania pikseli i osiem jednostek zajmujących się obliczeniami geometrycznymi. Procesor dysponuje ponadto 16 potokami renderingu, co w połączeniu z 256-bitowym interfejsem pamięci pozwala mu na bardzo dobre osiągi. Można powiedzieć, że karty GeForce 7950 GT to właściwie fabrycznie podkręcone modele GeForce 7900 GT. W tych ostatnich procesor graficzny taktowany jest z częstotliwością 450 MHz, natomiast w 7950 GT wzrosła ona aż o 100 MHz. To sporo, bo właśnie częstotliwość taktowania procesora ma dużo większy wpływ na osiągi niż częstotliwość pracy pamięci, której jest zresztą niemało, jak na kartę w średniej cenie, bo aż 512 MB.

W wysokiej rozdzielczości

Karta pokazuje pełnię swoich możliwości, wyświetlając grafikę 3D w wysokiej rozdzielczości, z uruchomionym pełnoekranowym wygładzaniem krawędzi i zaawansowanym filtrowaniem tekstur. Wtedy najłatwiej zauważyć jej wyraźną przewagę nad modelami 7900 GS czy X1950 PRO. Foxconn przygotował model zgodny z wzorcowym projektem NVIDII. Na procesorze zamontowano miedziany radiator, który jednak nie odprowadza ciepła z pamięci. Układ chłodzenia pracuje cicho, a karta nie wymaga bardzo wydajnego zasilacza. Jeśli jej wydajność w przyszłości okaże się niewystarczająca można będzie dokupić drugi egzemplarz z tej serii i połączyć oba w tryb SLI. Bogaty pakiet dodatków dostarczany wraz z kartą zawiera m.in. wygodny pad dla graczy, wyposażony w interfejs USB.

Szybszy wygrywa

Ocena PCWK

Parametry:

  • Procesor NVIDIA GeForce 7950 GT
  • Taktowanie procesora 550 MHz
  • Wielkość pamięci 512 MB
  • Taktowanie pamięci 1400 MHz
  • Informacje Foxconn,http://www.foxconnchannel.com

    Cena 999 zł