Szybszych nie znajdziecie

Najszybsze karty graficzne mają oszałamiające ceny, ale znajdują nabywców ze względu na doskonałą szybkość w grach, możliwość łączenia w pary (SLI lub CrossFire) i stosunkowo długą żywotność. Najwydajniejsze mogą pracować nawet całe lata i wciąż gwarantować przyzwoitą wydajność.


Najszybsze karty graficzne mają oszałamiające ceny, ale znajdują nabywców ze względu na doskonałą szybkość w grach, możliwość łączenia w pary (SLI lub CrossFire) i stosunkowo długą żywotność. Najwydajniejsze mogą pracować nawet całe lata i wciąż gwarantować przyzwoitą wydajność.

Wydajność

Wydajność

Test najszybszych kart graficznych, które trafiły do naszego laboratorium, zapowiadał się jako nudny. Premiery najdroższych procesorów ATI i NVIDII odbyły się stosunkowo niedawno i jak zwykle w takich wypadkach, pierwsze wprowadzone do sprzedaży modele najpopularniejszych producentów nie odbiegały niczym od wzorcowych egzemplarzy dostarczanych przez wytwórców GPU. Oczywiście i wśród takich modeli może być ciekawa rywalizacja, tyle że nie pod względem liczby klatek na sekundę (bo modele o identycznej konstrukcji pracują z tą samą prędkością), ale stosunku ceny do wydajności i wyposażenia do ceny. Okazało się jednak, że nie będziemy musieli omawiać kilkunastu niewiele różniących się od siebie kart. Na polski rynek wkroczyły bowiem firmy dotychczas w naszym kraju nieznane, a w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej cenione przez najbardziej wymagających graczy. Mowa tu o takich markach, jak eVGA oraz BFG. Obaj producenci nie koncentrują się na sprzedaży kart o standardowych specyfikacjach, lecz starają się maksymalnie podkręcić i tak bardzo wydajne karty. Oczywiście klient kupuje model, którego procesor i pamięć taktowane są z częstotliwością fabrycznie wyższą niż oficjalnie zalecana. Nie musi używać specjalnych programów typu ATI Tool czy RivaTuner, bo ma gwarancję stabilności pracy fabrycznie przetaktowanej karty.

Zmiany w takich produktach zwykle nie ograniczają się do tego. Przyśpieszenie pracy pamięci wymaga np. zmian w BIOS-ie karty odnoszących się do czasów opóźnień modułów GDDR. Co ciekawe, mimo że karty BFG oraz eVGA są teoretycznie bardziej narażone na szybsze zużycie (komponenty pracują w skrajnie trudnych warunkach), to otrzymujemy na nie dożywotnią gwarancję (w wypadku BFG realizowaną w Polsce, a eVGA - po zakończeniu 24-miesięcznej gwarancji polskiej w serwisie europejskim, mieszczącym się w Niemczech).

Radeon kontra GeForce - pojedynek bez końca

Opłacalność

Opłacalność

Jak zwykle w naszych testach o najwyższe laury walczyły modele wyposażone w procesory NVIDII i ATI. Jeśli chodzi o wydajność, to najszybszy okazał się model eVGA, wyposażony w przetaktowany procesor e-GeForce 7900 GTX. Trzeba jednak powiedzieć, że karta uzyskała wydajność tylko nieznacznie lepszą od standardowo taktowanych modeli z procesorami ATI Radeon X1900 XTX oraz GeForce 7900 GTX. Wszystkie te modele oferują zbliżoną, rewelacyjną wydajność.

Można je łączyć w pary i pracują wtedy w konfiguracjach SLI (NVIDIA) i Cross-Fire (ATI). Doświadczenie wskazuje, że SLI jest lepiej dopracowaną technologią jednoczesnej pracy dwóch (a ostatnio nawet czterech - Quad SLI) procesorów. Nie jest potrzebna "karta matka", nie trzeba zwracać uwagi na obecność określonych kart w odpowiednich gniazdach PCI Express, a same płyty główne pracują stabilniej.

Szybko, ale taniej

Parametry techniczne i wyniki testów

Parametry techniczne i wyniki testów

Rewelacyjnie w redakcyjnych testach wypadł model Asusa wyposażony w procesor GeForce 7900 GT. Karta kosztuje o 1000 zł mniej niż modele 7900 GTX, a oferuje wydajność porównywalną z najszybszymi modelami GeForce 7800 GTX, sprzedawanymi o kilkaset złotych drożej. Jeśli potrzebujesz karty wydajnej i stosunkowo niedrogiej, to nie ma obecnie lepszej propozycji. Jedyną istotną wadą GT jest głośniejszy niż w wersji GTX układ chłodzenia. Zalet jest więcej: niskie, zajmujące niewiele miejsca układy chłodzenia, podatność na dalsze przetaktowanie. Dodatkowo najwydajniejsze karty ATI mają nad modelami NVIDII jedną przewagę: można w nich uruchomić jednocześnie pełnoekranowe wygładzanie krawędzi oraz HDR, który pozwala na uzyskanie realistycznych efektów świetlnych. W wypadku wolniejszych Radeonów X1800 GTO czy GeForce 7600 nie ma to wielkiego znaczenia (spadek wydajności po uruchomieniu AA+HDR jest bardzo duży), ale brak ten uznajemy za wadę najwydajniejszych kart NVIDII. Efekty HDR obecnie nie są dostępne w wielu grach. Zapowiedzi nowych tutyłów wskazują jednak, że w przypadku tworzonych aktualnie aplikacji programiści traktują tę funkcję jako jedną ze standardowych.

BFG R79512GTXOCE

GeForce 7900 GTX dla wyczynowców, podkręcony i oferowany z wyposażeniem dodatkowym dla graczy.

BFG, amerykański producent kart graficznych, debiutuje na łamach PCWK, podobnie jak jego najgroźniejszy rywal - eVGA. Firma wystawiła do testu model GeForce 7900 GTX o częstotliwości taktowania pamięci i procesora wyższej niż standardowa. Karta zaprezentowała się bardzo dobrze w kategorii wydajności, lecz mimo znakomitej specyfikacji w niektórych testach przegrała nieznacznie ze standardowo taktowanymi modelami GTX. Winą za to, naszym zdaniem należy obarczyć, zmieniony zapewne przez producenta, czas dostępu do pamięci GDDR3. Inne powody nie przychodzą nam do głowy, lecz wyniki sprawdzaliśmy kilkakrotnie i za każdym razem rezultaty były takie, jak widać w tabeli. W większości testów BFG prezentuje się jednak lepiej niż standardowe modele 7900 GTX.

Wyposażenie, jakiego nie było

Dodatki oferowane wraz z kartą nie zaliczają się do standardowych. Co ciekawe nie znajdziemy tu pełnych wersji gier, jest za to program GameDrive, który gry wymagające umieszczenia krążków w napędzie pozwala uruchamiać bez nich. W pudełku zmieszczono także koszulkę firmową z nadrukami BFX (czarna, rozmiar XL) oraz zestaw ślizgaczy teflonowych do myszy. Ten ostatni dodatek z pewnością spodoba się zapalonym graczom.

Konstrukcyjnie BFG oparto na standardowym modelu wzorcowym NVIDII. Za to gwarancja jest nietypowa, bo dożywotnia. Karty BFG można, oczywiście, łączyć w pary i tworzyć z nich zestawy SLI. Taki tandem doskonale sprawdzi się w najbardziej wymagających grach, np. "F.E.A.R" czy "Oblivion", lecz w starszych tytułach nie uzyskasz istotnego wzrostu wydajności, bo będzie on hamowany za niskimi osiągami aktualnie dostępnych procesorów. Cena przetaktowanej karty BFG jest rozsądna, o wiele niższa niż konkurencyjnej eVGA.

Benchmarki

3DMark 2006 (Default, pkt) 5017

F.E.A.R. (wbudowany benchmark, maksymalne ustawienia CPU i GPU soft shadows off, klatki/s)

1280x1024 (FA4x;AA4x) 59

1600x1200 (FA4x;AA8x) 46

FarCry (Very High, demo regular, klatki/s)

1280x1024 (FA4x;AA4x) 76

1600x1200 (FA4x;AA8x) 66

Doom 3 (Ultra High, klatki/s)

1280x1024 (FA4x;AA4x) 87

1600x1200 (FA4x;AA8x) 70

INFORMACJE ExtremeMem, tel 022 8882024

http://www.extrememem.pl

CENA 2499 zł