Szyfr XXI wieku

Advanced Encryption Standard stanie się nowym standardem szyfrowania danych, który zastąpi technologię DES.

Sekretarz Handlu USA, Norman Y. Mineta ogłosiła wyniki konkursu na nowy algorytm szyfrowania Advanced Encryption Standard. Amerykańska agencja standaryzacyjna NIST (National Institute of Standards and Technology) za najlepszą ze zgłoszonych technologii uznała algorytm opracowany przez dwóch belgijskich naukowców: Joana Daemena oraz Vincenta Rijmena. Ich projekt pokonał 15 konkurencyjnych propozycji zgłoszonych przez inżynierów z ponad 12 państw.

Algorytm nazwany przez twórców Rijndael oferuje szyfrowanie danych z wykorzystaniem symetrycznych kluczy o długości: 128, 192 i 256 bitów. Jego ważnym atutem w porównaniu z dotychczas stosowanym algorytmem DES jest szybkość kodowania i nieduże wymagania sprzętowe. Jest to bardzo istotne przy ciągle powiększającym się rynku urządzeń przenośnych mających dostęp do Internetu.

Konkurs na następcę DES ogłoszono w styczniu 1997 r. Już wtedy bowiem najszybsze komputery mogły poradzić sobie ze złamaniem 56- bitowego klucza DES. Firmy zaczęły stosować nowsze rozwiązania, w tym np. 168-bitowy standard 3DES, który zdobył dużą popularność zwłaszcza w bankowości internetowej.

Jednak władze amerykańskie uznały, że dla lepszego zabezpieczenia danych w rządowych systemach komputerowych należy wprowadzić nowy jednolity standard szyfrowania. Nazwano go Advanced Encryption Standard (AES) i określono wstępnie jego wymagania, takie jak minimalna długość kluczy szyfrujących. Ponadto system musi być udostępniony publicznie bez pobierana opłat. Decyzje władz amerykańskich dotyczące szyfrowania stają się standardami światowymi i tak może być i tym razem. Szczegółowe informacje o nowym algorytmie opublikowano na witrynie poświęconej bezpieczeństwu komputerowemu - CSRC (Computer Security Resources Center).

Więcej informacji: csrc.nist.gov/


Zobacz również