Szyfrogramy Enigmy zarchiwizowane cyfrowo
-
-
- IDG News Service,
- 07.06.2010, godz. 08:51
Koncern HP pomoże brytyjskim historykom w pracach nad zachowaniem w formie cyfrowej niemieckich meldunków z czasów II wojny światowej, przechwyconych i rozszyfrowanych przez wywiad aliantów. Hitlerowcy do odczytu zakodowanych przez siebie depesz używali słynnej maszyny szyfrującej Enigma, którą udało się "złamać" polskim naukowcom.
Galeria: szyfry II Wojny Światowej

Enigma

Sprzęt HP zostanie wykorzystany w procesie archiwizacji szyfrogramów Enigmy z czasów II Wojny Światowej.
Polecamy:
Zobacz także:
Ośrodek deszyfracji niemieckich komunikatów mieścił się w czasie wojny w brytyjskim Bletchley Park. Obecnie znajduje się tam muzeum, w którym wciąż przechowywane są maszynopisy rozszyfrowanych depesz hitlerowskich wojsk.
Wielka waga historyczna zarchiwizowanych dokumentów wymaga przedsięwzięcia stosownych środków, które zapobiegną ich zniszczeniu. To właśnie jest celem zainicjowanego projektu cyfryzacji depesz, w którym bierze udział firma HP.
Dokumenty zostaną w pierwszej kolejności zeskanowane za pomocą dostarczonych przez HP skanerów Scanjet 7000 i Scanjet N9120. Koncern oddelegował zespół konsultantów, którzy będą szkolić wolontariuszy w obsłudze skanerów.
Pierwsze z wymienionych urządzeń mają służyć do archiwizacji kart indeksowych (służyły one kryptologom do klasyfikacji odszyfrowanych wiadomości, zawierając ich podsumowanie; były zapisywane ręcznie, często po obu stronach).
Skanery stolikowe Scanjet N9120 zostaną użyte do archiwizacji właściwych depesz - te ostatnie są przechowywane w formie woluminów i zbyt delikatne, by skanować je na skanerach z funkcją automatycznego przewracania stron.
W razie gdy pismo na skanowanych dokumentach będzie wyblakłe i nieczytelne, z pomocą ma przyjść oprogramowanie HP Kofax Virtual Rescan. Transkrypcje zdekodowanych szyfrogramów Enigmy zostaną też zarchiwizowane z użyciem technologii OCR (Optical Character Recognition) umożliwiającej rozpoznawanie znaków pisma. Dzięki temu będzie je można przeszukiwać po słowach kluczowych. Takie rozwiązanie zapewni historykom łatwy dostęp do ogromnej bazy i uprości proces badawczy.
Cyfrowe archiwa muzeum Bletchley Park mają zostać publicznie udostępnione.