Szyfrowanie poczty elektronicznej Gmail dzięki rozszerzeniu do Google Chrome

Google wprowadza nowość do przeglądarki internetowej od Google w postaci rozszerzenia szyfrującego elektroniczną korespondencję. Wtyczka o nazwie End-to-End po zakończeniu wszystkich testów ma trafić do sklepu z webaplikacjami Chrome Web Store.

Twórcy najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej świata, przeglądarki Chrome i poczty Gmail postanowili przygotować dla użytkowników dodatek o nazwie End-to-End pozwalający na znacznie lepsze niż do tej pory szyfrowanie poczty elektronicznej.

Dzięki wykorzystaniu rozszerzenia End-to-End do Chrome poczta użytkownika będzie szyfrowana na całej drodze pomiędzy nadawcą i odbiorcą wiadomości. Wykorzystywany jest do tego protokół OpenPGP, a całość ma działać w obie strony, oczywiście pod warunkiem, że obie strony korzystają z rozszerzenia. Niestety, szyfrowana będzie wyłącznie treść wiadomości, a wtyczka nie będzie działać na załączniki i grafiki.

Zobacz również:

Szyfrowanie poczty elektronicznej Gmail dzięki rozszerzeniu do Google Chrome

Dodatek End-to-End nie jest jeszcze dostępny dla wszystkich chętnych, a rozwijający go zespoł udostępni go dopiero, gdy uzna, że rozwiązanie jest naprawdę bezpieczne i bezawaryjne. Google liczy na wsparcie społeczności, a testy rozszerzenia End-to-End wliczane są w Google Vulnerability Reward Program.

Na tę chwilę udostępniony został wyłącznie kod źródłowy, żeby zainteresowani tematem zaawansowani użytkownicy mogli zapoznać się z rozwiązaniem i przekazać swoje uwagi twórcom. Jednocześnie gigant z Mountain View prosi deweloperów o nieumieszczanie dodatku w sklepie w obecnej formie, żeby nie zniechęcić do tego rozwiązania potencjalnych użytkowników.

źródło: googleonlinesecurity.blogspot.com