Szyfry w obronie prywatności

Z pewnością każdy z naszych czytelników wie, na czym polega szyfrowanie danych. Nie wszyscy jednak mają świadomość, że z pomoca szyfrowania każdy użytkownik komputera może w prosty sposób znacząco zwiększyć bezpieczeństwo swoich danych. W Sieci dostępnych jest mnóstwo narzędzi, które pozwolą wam na zabezpieczenie wybranych informacji przed wszelkimi intruzami - od ciekawskiego rodzeństwa, po internetowych przestępców. W poniższym tekście pokrótce przypomnimy historię kryptologii, a także pokażemy jak z pomocą łatwo dostępnych aplikacji ochronić swoje pliki (zarówno dokumenty, jak i pliki multimedialne) - do tego stopnia, iż nawet większość współczesnych państwowych służb może mieć kłopot ze złamaniem zabezpieczeń. Zapraszamy do lektury!

Zapewne wielu z was zna opowiadanie Edgara Alana Poe "Złoty Żuk". Przedstawiało ono historię człowieka, który mając do dyspozycji zaszyfrowany tekst, stanowiący pozornie bezsensowny zbitek symboli, pokazuje, że odczytanie go jest nie tylko jak najbardziej możliwe, ale i całkiem proste, jeśli tylko się wie, jak do tego się zabrać. Swego czasu owe opowiadanie spowodowało wzrost mego zainteresowania tematyką kryptologii i po dziś dzień wszystko co wiąże się z tym tematem budzi moje żywe zainteresowanie. Niniejszy tekst nie ma bynajmniej służyć domorosłym łamaczom szyfrów, ale wręcz przeciwnie - ma pokazać w jaki sposób chronić nasze dane, zarówno przed ciekawskimi, jak i znacznie groźniejszymi osobnikami.

Szybka wizyta na stronie Wikipedii dostarczy nam informacji, iż kryptologia (gr. kryptos - ukryty, logos - słowo), to nauka o przekazywaniu informacji w sposób zabezpieczony przed niepowołanym dostępem (w celu modyfikacji, lub zapoznania się z jej treścią). Dzielić ma się ona na kryptografię, czyli naukę o układaniu systemów kryptograficznych, oraz kryptoanalizę, czyli naukę o ich łamaniu.

Szczypta historii

Temat szyfrowania danych i łamania zabezpieczeń jest niezwykle rozległy. Pierwsze znane zastosowania szyfrów pochodzą już z czasów starożytnych. Sam Juliusz Cezar używał algorytmu zwanego dziś szyfrem przesuwającym, do zabezpieczania treści swoich listów. Z pewnością każdy z was kojarzy słynną niemiecką maszynę szyfrującą, z czasów drugiej wojny światowej o nazwie Enigma. Do złamania jej szyfru walnie przyczynili się polscy naukowcy. Enigma, podobnie jak inne tego typu maszyny oparte na rotorach, była połączeniem systemu elektrycznego i mechanicznego.

Rotory Enigmy - przenośnej maszyny szyfrującej autorstwa Hugo Kocha (fot. Wikipedia)

Rotory Enigmy - przenośnej maszyny szyfrującej autorstwa Hugo Kocha (fot. Wikipedia)