Szykujcie kasę - PlayStation 3 na Boże Narodzenie

Wszystko wskazuje na to, że nareszcie dowiedzieliśmy się kiedy konsola PlayStation 3 pojawi się w sprzedaży. Koncern Sony planuje premierę urządzenia w listopadzie 2006 roku.

PlayStation 3 pojawi się w sprzedaży jednocześnie w Japonii, Europie, Północnej Ameryce i Australii. Japońskiemu koncernowi bardzo zależy, by urządzenie trafiło na półki sklepowe przed świętami Bożego Narodzenia. Dzięki temu wreszcie znamy termin premiery konsoli, jeszcze niedawno starannie skrywany (o czym pisaliśmy w artykule PlayStation 3 ciągle wielką niewiadomą). Sony planuje produkcję około miliona egzemplarzy miesięcznie i chce, by jeszcze przed końcem marca 2007 roku do sklepów na całym świecie trafiło 6 milionów sztuk PlayStation 3. Według najnowszych informacji konsola będzie wyposażona w wymienialny dysk twardy o pojemności 60 GB, działający pod kontrolą systemu operacyjnego Linux, możliwość przewodowego i bezprzewodowego łączenia się z Internetem. Wspierać będzie także telewizję HD. Cena PlayStation 3 nie jest jeszcze znana, ale według specjalistów będzie odrobinę wyższa niż 425 dolarów amerykańskich.

Japończycy oficjalnie przyznali, że opóźnienie jest spowodowane problemami z opracowaniem zabezpieczeń gwarantujących odpowiednią ochronę praw autorskich w optycznych napędach nowej generacji Blu-ray, w które będzie wyposażona nowa konsola. O zamieszaniu z szukaniem winnego ciągłego przesuwania premiery urządzenia pisaliśmy miedzy innymi w materiale "Nvidia niewinna opóźnienia PlayStation 3". Zapewniono jednocześnie, że PlayStation 3 będzie w pełni kompatybilna wstecz z poprzednimi wersjami urządzenia. Według przedstawicieli firmy Sony, jest to wniosek wyciągnięty między innymi z przyjęcia przez rynek konsoli Xbox 360, wyprodukowanej przez koncern Microsoft. Xbox 360 jest mocno krytykowana właśnie za brak kompatybilności ze swoim starszym bratem. Sony zaoferuje też pakiet usług online. W czerwcu twórcy gier powinni dostać wszystkie potrzebne im dane na temat PlayStation 3 tak, aby przed świętami Bożego Narodzenia móc zaproponować graczom konsolę wraz pakietem w pełni wykorzystujących jej możliwości gier.