T-Mobile wprowadza do Polski płatności NFC

Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci T-Mobile, wprowadzi w sierpniu do naszego kraju płatności zbliżeniowe wykonywane za pomocą telefonu. Usługa ma się nazywać Mobile Wallet (Mobilny Portfel) i przeprowadzana jest we współpracy z MasterCard.

Co ważne, Polska jest pierwszym krajem na świecie, na którym obie firmy rozpoczną współpracę z nową usługą. Nasz kraj będzie więc poligonem doświadczalnym. Podobnie było w przypadku wprowadzaniu przez banki kart bezstykowych. Wówczas Polska była pierwszym krajem w Europie Środkowej, gdzie wdrożono tę technologię.

Jak działa technologia NFC?

Technologia NFC (Near Field Communication - radiowy standard bezprzewodowej wymiany danych na odległość do 20 centymetrów) umożliwia zbliżeniową płatność, która do kwoty 50 zł nie wymaga ani podawania kodu PIN, ani podpisu. Jest to rzecz doskonale znana z naszych kart płatniczych wyposażonych w tę technologię. Usługa wdrażana przez T-Mobile pozwoli na dokonaniu transakcji poprzez samo zbliżenie smartfona do specjalnego czytnika.

Usługa wymaga także zaangażowania banku. Pierwszym, którego klienci będą mogli korzystać z Mobilnego Portfela, będzie Polbank. Rozmowy są podobno prowadzone z kolejnymi 9 bankami. Operator nie ujawnia jak dotąd jaki będzie koszt usługi.

Mobilny Portfel to aplikacja która za kilka lat może w zupełności zastąpić tradycyjne karty kredytowe. Dzięki niej zintegrujemy wszystkie posiadane przez nas "karty" w jednym urządzeniu, jakim będzie nasz smartfon. Przyszłość rysuje się w kolorowych barwach...