T-Mobile zapłaci za grzechy Ery

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej - Anna Strzeżyńska, nałożyła karę finansową na Polską Telefonię Cyfrową. Chodzi o nieprawidłowości przy loterii: "Czy stałeś się dzisiaj Milionerem".

T-Mobile

T-Mobile

UKE nałożyła karę w wysokości 5 milionów złotych. Chodzi o naciąganie użytkowników T-Mobile (wówczas Ery) na dodatkowe opłaty za wiadomości tekstowe. Loteria "Czy stałeś się dzisiaj Milionerem" była prowadzona przez spółkę Mobile Formats na zlecenie Polskiej Telefonii Cyfrowej.

Klienci PTC wciągani byli w łańcuszek SMS-ów. Wystarczyło jedynie, że osoba odpowiedziała na SMS startowy, a za każdy dzień uczestnictwa w "konkursie" naliczano jej 5 zł. Klienci Ery narzekali, że nie byli dostatecznie poinformowani o tym, że odpisując na pierwszego SMS-a decydują się na codzienne opłaty.

Jak informuje UKE, chodziło dokładnie o 1.711.294 abonentów, od których to PTC nie miała zgody na używanie tzw. automatycznych systemów wywołujących.

Zgodnie z obowiązującym prawem, zakazane jest używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego. Wyjątek stanowi fakt, kiedy abonent wyrazi na to zgodę. Jak podkreśla Urząd, nie może być ona domniemana lub dorozumiana z oświadczenia woli o innej treści.

UKE przeanalizowało 145 przypadków użycia automatycznych systemów wywołujących, okazało się, że w 95 przypadkach PTC nie miało takiej zgody. To wystarczyło do ukarania operatora...

Teraz operator T-Mobile będzie musiał zapłacić 5 milionów złotych kary. PTC jest obecnie we władaniu Deutsche Telekom. Jak dotąd nie wiadomo, czy niemiecka spółka zamierza odwoływać się od decyzji UKE.