TCP/IP ma 25 lat

Trudno w to uwierzyć, ale minęło już 25 lat od momentu gdy protokół TCP/IP wkroczył do sieci komputerowych i gruntownie oraz na trwałe zmienił ich sposób funkcjonowania.

Dokładnie zdarzenie to miało miejsce 1-go stycznia 1983 r. To właśnie wtedy ARPANET - czyli prekursor internetu - zdecydował się przejść na protokół TCP/IP. TCP/IP - akronim ten jest tak znany, że mało kto go rozwija i podaje pełną nazwę. Z okazji rocznicy przypomnijmy więc, że za literami TCP/IP kryją się słowa Transmission Control Protocol/Internet Protocol.

Rocznica powstania protokołu TCP/IP nie została zauważona przez większość prasy informatycznej, ale Google uhonorował to wydarzenie we wtorek 1-go stycznia, umieszczając na swojej witrynie to oto logo. Widać tu konfetti, które każdy skojarzył z tym, że mamy Nowy Rok. Bloger Philipp Lenssen pisze, że po kliknięciu na tym logo przechodziło się do wyniku wyszukania hasła "January 1 tcp/ip".

Zobacz również:

  • Windows 11: jak już teraz mieć Google Play Store?

Czułe oko może też znaleźć w konfetti loga wielkanocne jajko oraz napis "SYN SYN/ACK ACK". Jest to żart przeznaczony dla znawców problemów sieciowych.

Prace nad protokołem TCP/IP rozpoczęto dużo wcześniej, bo w 1973 roku. Do 1983 opracowano kilka wersji protokołu, a ostatnia została wdrożona przez ARPANET. Twórcami protokołu są dwie osoby (Vint Cerf i Robert Kahn), które w dowód uznania zostały oznaczone medalem Presidential Medal of Freedom.

Na początku twórcom protokołu przyświecała prosta, ale niezwykła idea - powiązać ze sobą w jeden organizm wszystkie sieci, tak aby mogły się ze sobą porozumiewać niezależnie od tego jak funkcjonują i czym różnią się między sobą. I tak powstał znany dzisiaj wszystkim internet, sieć komputerowa oplatająca cały świat, zdobywająca ciągle nowe terytoria.

Pozostaje tylko życzyć - z okazji rocznicy, wszystkiego najlepszego dla TCP/IP.