TDK AID+882N

Nowa-stara nagrywarka TDK różni się od poprzednika wyłącznie obsługą płyt dwuwarstwowych DVD+R.

Nowa-stara nagrywarka TDK różni się od poprzednika wyłącznie obsługą płyt dwuwarstwowych DVD+R.

Model 880N z ośmiokrotną prędkością zapisu na obu formatach DVD-R i czterokrotną na nośnikach RW jeszcze nie tak dawno był doskonałą propozycją. Dziś jednak, gdy na rynku dominują nagrywarki z zapisem 12x na DVD+R i pojawiają się pierwsze napędy oferujące zapis 16x, urządzenie TDK stało się nieco przestarzałe. Firma postanowiła więc odświeżyć swój produkt, dodając możliwość wypalania dwuwarstwowych nośników DVD+R. Niestety, to jedyna zmiana, jaka pojawiła się w nowym modelu oznaczonym symbolem 882N. Decyzja o "przeskoczeniu" zapisu 12x wydaje się zrozumiała, bo żywot tych nagrywarek będzie dość krótki (zostaną wyparte przez "szesnastki"), ale żałować można, że TDK nie podwyższył parametrów CD-RW. Model 882N pozostaje więc jednym z najwolniejszych napędów - szybkość 32/16/40 jest dziś zdecydowanie poniżej przeciętnej (standard to 40/24/40, a nowe urządzenia oferują 48/24/48).

Wyszło w praniu

TDK AID+882N
Wszystkie te niedoskonałości TDK 882N dały znać o sobie podczas testów. Podobnie jak poprzednik, pod względem wydajności nowy napęd nie mógł konkurować z szybszymi rywalami, choć czas nagrywania płyt DVD±R minimalnie się skrócił (to chyba jednak tylko zasługa nowszej wersji Nero, bo średnia prędkość się nie zmieniła). Niestety, w testach kopiowania pakietowego na DVD±RW okazał się wyraźnie wolniejszy od 880N - w przypadku +RW jest to aż dwukrotna różnica.

Na pocieszenie pozostaje więc zapis zbyt drogich płyt DVD+R DL, serwis "door-to-door" i książka Nero 6 od podstaw dołączana do pakietu.

Informacje TDK Polska, tel. (22) 6680140,http://www.tdk.pl

Cena 640 zł