TDK: dyski o pojemności 2,5 TB w lutym 2010 roku

Zajmująca się m.in. produkcją głowic do dysków twardych firma TDK Corporation poinformowała, że w lutym przyszłego roku na rynku pojawią się napędy pozwalające na zapis 2,5 terabajta danych.

Ranking PC Worlda - dyski twarde 3,5 cala, dyski twarde 2,5 cala, dyski SSD.

Obecnie stosowana masowo technologia pozwala na zapis 500 GB danych na 3,5-calowym talerzu (2 TB modele zostały zaprezentowane w kwietniu przez Seagate'a i WD). Firma TDK poinformowała jednak, że dostarczyła już do producentów dysków twardych głowice (przechodzą one teraz stosowne testy, natomiast ich masowa produkcja ma się rozpocząć w listopadzie tego roku) współpracujące z talerzami cechującymi się gęstością zapis wynoszącą 640 GB na talerz.

Oznacza to, że prawdopodobnie w lutym przyszłego roku na trafią rynek 3,5-calowe napędy oferujące pojemność 2,56 TB. Niewykluczone również, że producenci HDD zdecydują się pójść o krok dalej i zaproponować konstrukcje zbudowane w oparciu o pięć 640-gigabajtowych talerzy (3,2 TB).

Przedstawiciele TDK poinformowali także, że ich firma jeszcze w tym miesiącu rozpocznie produkcję głowic dla 2,5-calowych dysków korzystających z 320-gigabajtowych talerzy.

Źródło: RegHardware