TDK - płyta Blu-ray o pojemności 320 GB

Firma TDK opracowała nowy model nośnika optycznego, zdolny do zmagazynowania 320 GB danych. Prototypowa płyta zapisuje informacje aż na 10 warstwach, z których każda może pomieścić do 32 GB informacji.

Wg producenta nowe płyty można z powodzeniem stosować w standardowych odtwarzaczach Blu-ray. Do nagrywania na nich danych może bowiem posłużyć niebieski laser (długość fali: 405 nanometrów; numeryczna apertura układu soczewek: 0,85). Są to jak widać wartości standardowe dla formatu Blu-ray. Współczynnik SER (symbol error rate, symbolowa stopa błędu) dla prototypowego nośnika wynosi 10 do potęgi -4 (jeden błąd na 10 tys. bitów) - dla TDK jest to wartość graniczna pozwalająca myśleć o komercjalizacji nowej technologii.

Problemem na chwilę obecną pozostaje jedynie moc diody lasera, niezbędna do zapisu danych na 10 warstwach - w zależności od warstwy wynosząca od 13 do 28 mW.

Poszczególne warstwy nośnika różnią się nieco składem chemicznym. Warstwa L0 (umieszczona na samym spodzie) złożona jest ze stopu krzemowo-miedzianego, natomiast w warstwach 1 - 9 zastosowano mieszankę nadtlenku bizmutu i tlenku germanu o różnych proporcjach składników (celem zapewnienia odpowiedniej przepuszczalności świetlnej). Dzięki temu warstwa L9 charakteryzuje się przepuszczalnością rzędu 90 procent.

Zaprezentowana na targach CEATEC płyta jest już trzecią wersją wielowarstwowego nośnika ptycznego dużej pojemności, opracowaną przez TDK w ostatnich latach. Firma jako pierwsza wykonała 100-gigabajtową płytę nagrywalną Blu-ray - miało to miejsce w 2005 r. Rok później powstał prototyp nośnika sześciowarstwowego o łącznej pojemności 200 GB.