TDK prezentuje przezroczyste i elastyczne ekrany OLED

W trakcie japońskich targów CEATEC 2010, firma TDK zaprezentowała dwa nowe modele ekranów OLED. Choć nie szokują one parametrami, to interesujące są ich możliwości. Jedne są półprzezroczyste, a inne można wyginać.

Kolejna duża firma (po Sony czy Samsungu) przymierza się do wejścia na rynek wyświetlaczy OLED. Tym razem jest nią japońskie TDK. W trakcie odbywających się w Tokio targów CEATEC pokazała ona dwa modele prototypowych wyświetlaczy tego typu. Pierwszy z nich ma przekątną 2" i rozdzielczość QVGA (320x240). Interesujące jest w nim to, że jest półprzezroczysty - wyraźnie widać umieszczone za nim przedmioty czy postaci.

Drugą nowością jest wyświetlacz o grubości zaledwie 0,3mm i rozdzielczości 256x54. W jego przypadku najciekawszą właściwością jest elastyczność. W obu przypadkach zaprezentowano wersje wyświetlaczy potrafiące wyświetlać obraz kolorowy jak i monochromatyczne. Elastyczne OLEDy ważą zaledwie 1,11g w wersji kolorowej i 0,96g w przypadku monochromatycznej.

Zobacz również:

  • Nintendo Switch Pro – data premiery, cena, specyfikacja [18.08.2022]

Przedstawiciele TDK przewidują, że masowa produkcja wyświetlaczy - przynajmniej tych elastycznych - rozpocznie się pod koniec 2011 roku.