TEST: AMD 890GX - dobry, uniwersalny chipset

AMD wprowadziło do oferty nowy chipset 890GX/SB850. Układ ma wbudowany nowoczesny rdzeń graficzny, może pracować w trybie Hybrid CrossFireX i zapewnia obsługę napędów SATA 6 Gb/s.


Mostek północny AMD890GX

Cechą szczególną układu AMD890GX jest możliwość budowy komputera z bardzo różnymi systemami graficznymi. Dzięki wbudowanemu układowi graficznemu Radeon HD4290 mniej wymagający użytkownicy mogą w ogóle obejść się bez oddzielnej karty graficznej.

Ci, którzy będą potrzebowali wyższej wydajności w grafice 3D mogą zainstalować w gnieździe PCI-Express x16 low-endową kartę ATI współpracującą z układem graficznym chipsetu w trybie Hybrid CrossFireX. Bardzo wymagający zdecydują się na dobrą kartę w gnieździe PCI-Express x16, a najbardziej wybredni nawet na dwie takie karty współpracujące w trybie CrossFireX x8.

Zobacz również:

  • Netflix lepszy dzięki procesorom AMD EPYC

AMD 890GX obsługuje 22 linie PCI-Express, z czego 16 wykorzystywane jest dla systemu graficznego.

Zintegrowany układ graficzny Radeon HD4290 oferuje wsparcie dla technologii DirectX 10.1, ATI Avivo i ATI Stream. Dzięki temu mamy możliwość nie tylko grania, ale również komfortowego oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości. Obsługiwane mogą być najnowocześniejsze cyfrowe wyjścia DVI, HDMI i DisplayPort i analogowe D-Sub.

Układ pracuje z częstotliwością 700 MHz i dysponuje 40 zunifikowanymi jednostkami cieniującymi. Testy potwierdziły jego wysoką wydajność i sprawność. Po początkowych kłopotach ze stabilnością zażegnanych przez aktualizację BIOS-u, mogliśmy porównać testową platformę z wcześniej sprawdzanymi platformami Intela i nieco tańszą AMD.

Wydajność

TEST: AMD 890GX - dobry, uniwersalny chipset

Schemat budowy chipsetu

W grze FarCry różnica wydajności w stosunku do platformy AMD z Athlonem II X4 620 i płytą z układem AMD 785G odpowiadała podniesionemu zegarowi pracy układu graficznego. Intel (Core i5 661, płyta z układem H55), zyskiwał pewną przewagę w najwyższej rozdzielczości, ale jakość obrazu była tutaj nieciekawa, z często gubionymi teksturami.

Ta sama zależność wystąpiła w testach PT Boats - kilkunastoprocentowa przewaga nad tańszą platformą AMD. Tych testów platformie Intela nie udało się ukończyć. W 3DMark06 osiągi platformy Intela i AMD są praktycznie równe, natomiast Crysis to już jednoznaczny tryumf AMD z ponad 50 klatkami na sekundę. Po zapoznaniu się z wynikami można stwierdzić, że na zintegrowanym układzie AMD da się pograć o ile ograniczymy się do starszych gier lub bardzo niskich rozdzielczości i detali. Pamiętajmy jednak, że w chwili gdy ukazała się gra FarCry, większość ówczesnych, drogich kart graficznych nie była w stanie jej sprostać.

Do zadań niezwiązanych z grafiką 3D Radeon HD4290 nadaje się doskonale. Przeglądanie stron internetowych, odtwarzanie animacji czy filmów Blu-Ray, podniesienie jakości filmów DVD do rozdzielczości 1080p, czy edycja strumienia wideo pozwalają na docenienie zalet tego układu.

Warto też wspomnieć, że na większości płyt możliwe będzie łatwe podkręcenie rdzenia graficznego. Na dobrą wydajność wpływ ma zainstalowana na nich przeznaczona wyłącznie dla Radeona HD4290 pamięć o pojemności 128 MB. I w tym przypadku możliwe jest podkręcenie jej częstotliwości pracy. Układ może też wykorzystywać do 512 MB z RAM komputera.

Mostek południowy AMD SB850

Mostek południowy AMD850 obsługuje do 14 gniazd USB, interfejs PCI i dwie linie PCI-Express, ale najważniejszą cechą jest bezpośrednie wsparcie dla nowego standardu SATA - SATA 6 Gb/s. Dzięki temu użytkownik dostaje do dyspozycji sześć gniazd tego typu. Na płytach dla konkurencyjnych procesorów, gdzie obsługa SATA3 realizowana jest przez oddzielny układ, spotykamy do tej pory najwyżej dwa takie gniazda.

Nieco inaczej jest z obsługą nowego standardu USB 3.0. Wbrew temu co sugerują niektóre materiały reklamowe, mostek SB850 wspiera jedynie USB w wersji 2.0, zaś gniazdami USB 3.0 zajmuje się oddzielny układ korzystający z magistrali PCI-Express.

Komunikacja pomiędzy mostkiem północnym i południowym odbywa się przez łącze Alink Express III o przepustowości 2 GB/s.

Podsumowanie

Nowy chipset AMD z pewnością pozwoli na zjednanie jeszcze większego grona zwolenników. Dysponuje cechami sprawiającymi, że wielu użytkownikom oddzielna karta graficzna nie będzie potrzebna. Bardziej wymagający skorzystają z możliwości budowy bardzo zróżnicowanych systemów graficznych. Duże znacznie ma bezpośrednie wsparcie dla standardu SATA 6Gb/s. Pod tymi względami AMD 890GX/SB850 to niezwykle udana konstrukcja. Pewien niedosyt pozostawia jednak brak wsparcia dla USB 3.0 i konieczność realizowania go na płytach przez oddzielne układy.

AMD ponownie daje użytkownikom coś, czego oczekiwali - przystępną cenowo, wspierającą nowoczesne technologie platformę o ogromnych możliwościach konfiguracji. W drugim kwartale tego roku ma być zaprezentowana przeznaczona dla komputerów stacjonarnych technologia VISION, dla której podstawą będą właśnie chipsety z serii 800.

TEST: AMD 890GX - dobry, uniwersalny chipset

Wydajność podsystemów graficznych