TEST: AMD Athlon II X4 620 - najtańszy czterordzeniowiec

Procesory 4-rdzeniowe kojarzone były dotychczas z produktami do komputerów droższych, przeznaczonych dla odbiorców korzystających z aplikacji multimedialnych, graficznych potrafiących wykorzystać potencjał drzemiący w nowoczesnych CPU. AMD wprowadzając do oferty pierwsze 4-rdzeniowe Athlony II X4 przełamuje ten stereotyp oferując w cenie 355 zł procesor 4-rdzeniowy dla przeciętnego Kowalskiego. Czy warto go kupić? Naszym zdaniem tak, szczególnie w obliczu niedalekiej premiery systemu operacyjnego Windows 7 i DirectX 11. Elementy te mają uwidocznić zalety 4-rdzeni także w grach.

Rodzina procesorów Athlon II X4 początkowo ma się składać z dwóch układów - testowanego przez nas modelu 620 i 630 szybszego o 200 MHz (2,8 GHz). Nowy procesor AMD Athlon II X4 620 wbrew krążącym wcześniej plotkom nie ma takiego samego rdzenia jak układy Phenom II. Athlon II X2 dysponuje mniejszym rdzeniem, co wynika z faktu iż nie wyposażono go w pamięć podręczną trzeciego poziomu. Korzysta jednak z tej samej mikroarchitektury co Phenomy II X4 i w połączeniu z tanimi płytami głównymi (szczególnie z udanym chipsetem AMD 785G) może stać się bardzo dobrą propozycją do budowy wydajnej i taniej platformy sprzętowej. Procesor wykonano w technologii 45 nm.

Wykres 3DMark Vantage

Wykres PC Mark Vantage

Jak wszystkie nowe układy AMD może on pracować z pamięciami DDR2 lub DDR3, dzięki czemu będzie działał na płytach z podstawkami AM2+ i AM3. Powinien działać nawet na starych AM2 o ile tylko zostanie rozpoznany przez BIOS. Układ pracuje na łączu HT 3.0. HTT to stałe dla wszystkich układów 200 MHz zaś mnożnik ma wartość x13. Daje to zegar procesora 2600 MHz - wystarczająco dużo do większości zastosowań.

Wykres Cinebench 10

Wykres Crysis

Procesor posiada mostek północny dzięki czemu taktowanie pamięci jest niezależne od jego zegara. Obsługuje pamięci DDR2 do 1066 MHz oraz DDR3 do 1333 MHz. Ma dwa poziomy pamięci cache. W obu przypadkach pamięć jest oddzielna dla każdego rdzenia. Cache L1 ma pojemność 256 KB (po 64 KB na rdzeń) a cache L2 - 2048 KB (po 512 KB na rdzeń).