TEST: ATI Radeon HD 5850 - szybkość w niższej cenie

Kilka tygodni temu AMD/ATI wprowadziło na rynek najnowsze karty graficzne z procesorami Radeon HD 5870. Przetestowaliśmy je i okazało się, że pod względem funkcjonalności i wydajności modele te nie mają sobie równych. Choć w kategorii cena/wydajność również wypadały korzystnie, to jednak na wydatek rzędu 1400 zł stać niewiele osób. Wystarczyło jednak poczekać kilkanaście dni, a oferta Radeonów wzbogaciła się o kolejną kartę z obsługą funkcji DirectX 11. Jest to sporo tańszy model HD 5850, który pod względem mikroarchitektury nie różni się od wersji topowej, a wydajnościowo także prezentuje się wyśmienicie. Zapraszamy do testu.


Czytelnicy śledzący rynek kart graficznych wiedzą jakie cechy decydują o powodzeniu kart z GPU Radeon HD 5870. Jest to nowy procesor Cypress, który w stosunku do starszych, montowanych w Radeonach HD serii 4xxx wykonywany jest w nowocześniejszym procesie technologicznym 40 nm. Dzięki temu możliwe stało się umieszczenia w jednym chipie ogromnej liczby tranzystorów, a przy tym udało się ograniczyć pobór mocy i emisję ciepła do rozsądnych wartości. Cypress ma powierzchnię 334 mm kw. na której umieszczono niewiarygodną liczbę aż 2,15 miliarda tranzystorów, podczas gdy jego poprzednik RV770 na 224 mm kw. mieścił "zaledwie" 956 milionów tranzystorów.

Radeon HD 5850 został nieco zubożony w stosunku do wersji topowej. Układ pracuje z zegarem taktowanym z niższą częstotliwością - 725 MHz (850 MHz - w HD 5870) i ma 1440 zunifikowanych jednostek strumieniowych (1600 - HD 5870). Pozostawiono 32 potoki renderujące. Pamięć GDDR5 ma 256-bitową szynę danych, ale pracuje z częstotliwością 4000 MHz (4800 MHz w HD 5870). Pojemność pamięci to nadal 1024 MB.

TEST: ATI Radeon HD 5850 - szybkość w niższej cenie

Przykłady konfiguracji monitorów w Eyefinity.

Karta ma te same co HD5870 wyjścia - dwa DVI, jedno HDMI i jedno Display Port. Z pozoru obydwa Radeony wyglądają podobnie, ale wersja HD 5850 jest o kilka centymetrów krótsza, a dwa gniazda dodatkowego zasilania 6-pin umieszczono nie u góry lecz z tyłu karty. Za odprowadzanie ciepła z układu i pamięci odpowiada duży, obudowany radiator i umieszczony na nim wentylator. Głośność pracy tego ostatniego, nawet pod pełnym obciążeniem nie jest dokuczliwa.

W naszych testach modele Radeon HD 5850 reprezentował model firmowany przez AUSA. Najważniejszą cechą karty graficznej jest jej wydajność i pod tym względem ASUS z Radeonem HD5850 wypada znakomicie. Karta jest wprawdzie wolniejsza niż HD 5870, ale pozostawia bez szans wszystkie jednoukładowe karty konkurencji. Zresztą strata wydajności w stosunku do najszybszego Radeona, nie jest wcale duża, wynosi maksymalnie kilkanaście procent i to wyłącznie w najwyższej rozdzielczości.

DX11 i Eyefinity - tego nie ma GeForce

TEST: ATI Radeon HD 5850 - szybkość w niższej cenie

Eyefinity przyda się nie tylko graczom.

Karta obsługuje oczywiście wszystkie najnowsze funkcje graficzne na czele z DirectX11 i Eyefinity - technologią opracowaną przez AMD, która pozwala na wyświetlanie obrazu nawet na sześciu monitorach. Wersja zastosowana w Radeonie HD 5850 pozwala na podłączenie trzech monitorów. Do dyspozycji mamy dwa złącza DVI, HDMI oraz DisplayPort. Monitory mogą wyświetlać obraz standardowo, w trybie Pivot, każdy może pracować z inną rozdzielczością, innymi ustawieniami barw, itp. Każdy wariant jest możliwy.

TEST: ATI Radeon HD 5850 - szybkość w niższej cenie

Karty z Radeonami HD 5850 są krótsze od modeli HD 5870, przez co znacznie łatwiej zmieścić je w typowych obudowach.

Eyefinity oczywiście idealnie sprawdzi się w zastosowaniach biznesowych - na każdym monitorze możemy uruchomić inną aplikację, lub gdy nam przyjdzie ochota na dwóch monitorach wyświetlać np. połączony obraz z serwisów giełdowych, a na drugim oglądać wiadomości telewizyjne. Spodoba się również graczom - widoczny większy obszar gry to często ogromna przewaga nad przeciwnikiem.

Oszczędnie z energią

TEST: ATI Radeon HD 5850 - szybkość w niższej cenie

Lista gier sprawdzonych i poprawnie działających z Eyefinity.

Pobór mocy zestawu w spoczynku był właściwie identyczny jak w przypadku większego Radeona i wynosił 111 W. Pod obciążeniem za to karta okazała się wyraźnie oszczędniejsza, gdyż cały zestaw pobierał 251 W mocy (nasza konfiguracja testowa z Radeonem HD 5870 potrzebowała przy pełnym obciążeniu ok 294W). Asus do swojej karty dołączył oprogramowanie pozwalające na podkręcanie układów. Dzięki niemu można podnieść wydajność karty niemal do poziomu Radeona HD 5870, choć powoduje to duży wzrost poboru mocy i wydzielanego ciepła.

Werdykt: polecamy

TEST: ATI Radeon HD 5850 - szybkość w niższej cenie

Wyniki testów kart graficznych 5850

Radeon HD 5850 to doskonały wybór dla wymagającego gracza, osoby, której zależy na dobrej karcie do zestawu komputerowego pracującego w systemie kina domowego (najlepsza na rynku implementacja HDMI) i osoby, której zależy na nieprzeciętnej funkcjonalności (Eyefinity, DX11). Model ten kosztuje niecałe 1000 zł, a więc aż 400 zł mniej niż najtańsze Radeony HD 5870.

TEST: ATI Radeon HD 5850 - szybkość w niższej cenie

Parametry techniczne kart graficznych 5850

Naszym zdaniem wybór jest prosty - pod względem wydajności karta powinna zadowolić praktycznie każdego gracza, jej gabaryty są mniejsze, przez co łatwiej umieścić ją w typowej obudowie, a pobór mocy o kilkadziesiąt W niższy niż w topowym modelu. Zapowiedzi ATI, że model ten będzie szybszy od najwydajniejszego jednoukładowego produktu NVIDII - GeForce GTX 285 zostały spełnione. Karta jest od niego o wiele szybsza i o wiele tańsza.

Konfiguracja platformy testowej

Karty poddaliśmy jednakowym próbom testowym, przeprowadzonym na komputerze o następującej konfiguracji: procesor Intel Core 2 Duo X6800, płyta główna AsusASUS Maximus Formula z chipsetem Intel X38, 2x1 GB DDR2 800 Patriot (PDC22G6400LLK), dysk twardy dysk Samsung SP2004C SATA. System operacyjny to Windows Vista 32-bit PL, najnowsze sterowniki, pobrane ze stron producenta procesorów graficznych.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: