TEST: Battleforge Renegade Edition

Battleforge: Renegade Edition to darmowa gra internetowa, która łączy karciankę z RTS-em i w efekcie zmienia sposób myślenia o strategiach. Musicie tego spróbować!

Battleforge: Renegade Edition z pewnością wyróżnia się spośród setek innych RTS-ów. Fakt, główna mechanika tytułu bazuje na rozgrywce strategicznej w czasie rzeczywistym, jednak ujmuje ten styl w zupełnie inny sposób. Autorzy Battleforge i studio Phenomic, znane m.in. dzięki serii SpellForce, połączyli rozwiązania znane z klasycznych gier karcianych typu Magic: The Gathering z RTS-em. Efekt? Piorunujący.

Kolory śmierci - mechanika

W Battleforge każdy gracz otrzymuje bogatą pulę wirtualnych kart, z których następnie układa talię. Wybór jest szeroki, bo autorzy umieścili w grze ponad 320 kart - w tym jednostki, budynki, zaklęcia obronne oraz powodujące zniszczenia. Karty te dodatkowo dzielą się na cztery kolory reprezentujące różne "frakcje". Mamy więc kolor zielony (natura), niebieski (mróz), czerwony (ogień), purpurowy (cień) oraz po premierze ostatniego darmowego dodatku Renegade Edition również niebiesko-zielone lub czerwono-purpurowe.

Przygotowanie talii (tzw. decka) jest najważniejszym elementem gry. W Battleforge nie ma uniwersalnych budynków, typowych zasobów i innych rozwiązań znanych z typowych gier RTS. W efekcie, przygotowana przez gracza talia determinuje jego strategię w nadchodzącej partii. Wyboru trzeba dokonać bardzo uważnie - karty dzielą się na cztery poziomy, z których każda wymaga innej ilości many lub kolorów monumentów. Jeśli przykładowo zbudujemy talię bazującą na kartach trzeciego i czwartego poziomu - nasi przeciwnicy zmasakrują nas szybkim atakiem na pierwszym poziomie. W praktyce okazuje się, że talie trzy- i czteropoziomowe dominują w rozgrywkach gracz vs komputer. Takie jedno- lub dwupoziomowe natomiast w grach przeciwko innym użytkownikom.

Gdy zaszło słońce...

Przyznam, że moje kilkadziesiąt godzin w Battleforge spędziłem, walcząc głównie z przeciwnikami w trybie PvP. Fabuła gry nie odbiega znacząco od standardów przyjętych w branży. Ot, słońce znikło, ludzie schronili się pod ziemią i kiedy wyszli z powrotem rok później (gry już pojawiło się nowe) zobaczyli, że świat się bardzo zmienił. Roganowi Kayle, przywódcy ludzkiej nacji, od razu dane jest odczuć zmiany, jakie zaszły na zmutowanej powierzchni. Bohater zaatakowany przez mutantów. Ty, jako jeden z dowódców, musisz pomóc w zbadaniu nowego porządku świata. W grze mamy do wyboru kilkanaście misji powiązanych w kampanię. Każda z nich ma swój klimat, np. pomagamy wielkiemu białemu Juggernautowi, o imieniu Mo, odnaleźć starego przyjaciela albo odzyskujemy skarb ukradziony gigantom przez Czerwonego Króla. Wszystkie mapy można wykonywać na trzech poziomach trudności i w zależności od tego zdobywa się coraz bardziej wartościowe nagrody.

Renegade - dodatek za darmo

OCENA KOÑCOWA

Gra:

+ Innowacyjne podejście do RTS

+ Świetne rozwiązanie z taliami kart

+ Bardzo dynamiczna walka w PvP

- Niektóre karty są niezbalansowane

Krótka kampania PvE (-)

Grafika:

+Widowiskowe efekty zaklęć

+Gigantyczne jednostki - robi wrażenie!

-Powtarzające się modele z nowymi skórkami

-Kilka błędów graficznych utrudniających zabawę

-Brak filmów

Dźwięk:

+ Świetne teksty niektórych postaci

- Bardzo słaba muzyka

- Czasem brak komunikatu o ataku przeciwnika na własne budynki

Wydany niedawno dodatek "Renegade" wprowadził do rozgrywki nie tylko ponad 120 kart, lecz także możliwość przypisywania ich do dwóch ścieżek rozwoju. Pojawiły się również jednostki, budynki i zaklęcia, które wymagają od gracza postawienia jednocześnie dwóch monumentów o sprecyzowanych kolorach.

"Renegade" znacznie odświeżył rozgrywkę i udostępnił dziesiątki możliwości przygotowania własnej talii. Niestety widać, że producentów wciąż czeka wiele pracy. Niektóre z kart uznawane są za zbyt potężne, co prowadzi do tego, że na wysokim poziomie zabawy wiele osób stosuje podobne, najbardziej efektywne taktyki.

Na koniec warto dodać, że Battleforge umożliwia zabawę tylko za pośrednictwem Internetu. Gra jest bezpłatna, choć użytkownik otrzymuje na początek tylko ograniczoną liczbę kart. By stworzyć wymarzoną talię, trzeba więc przeznaczyć nieco gotówki na zakup wirtualnych pieniędzy. Te z kolei przeznaczyć można na upragnione karty.