TEST: Biznesowy laptop

Jeśli właśnie zamierzasz kupić notebook do celów biznesowych, to dobrze trafiłeś. W artykule podpowiadamy, jak powinien być wyposażony taki przenośny komputer i czy warto kupować najdroższe konstrukcje. Przedstawiamy wyniki testów najnowszych modeli. Pokazujemy też, czym różni się biznesowy laptop od typowego, używanego w domu.


Jako laptopy biznesowe producenci określają zarówno niewielkie konstrukcje z ekranami o 12-calowej przekątnej, jak i maszyny wyposażone w 15-calowe ekrany, a nawet większe. Co istotne, większość z nich nie wykorzystuje np. technologii Pro Intela, która oferuje udogodnienia przydatne właśnie w firmach, np. zdalne zarządzanie komputem przez administratora sieci na poziomie sprzętowym, czy technologii Anti-Theft, która pozwala zabezpieczyć dostęp do laptopa po kradzieży lub nawet go śledzić, jeśli kupiłeś konfigurację z GPS.

Biznesowa liga

Większość laptopów dostarczonych do naszego laboratorium przez producentów ma mocne procesory, czytniki linii papilarnych, modemy 3G i trwałe obudowy. Brak świecących dodatków czy obudów błyszczących, które szybko się niszczą, jest znakiem rozpoznawczym tego typu konstrukcji. Komputery z ekranami o 15-calowej przekątnej polecamy do pracy przy biurku, rzadziej na wyjazdy. Mniejsze, z ekranami o przekątnej do 12 cali mogą z powodzeniem zastąpić elektroniczny notatnik bądź mało wydajny netbook. Uniwersalne okazują się modele z ekranami o 13-14-calowej przekątnej, ponieważ łączą poręczne wymiary i niską wagę z możliwościami większych konstrukcji.

Biznesowe, czyli trwałe

W laptopach omawianego typu rzadko stosuje się specjalne płyty główne, procesory czy twarde dyski. Ich wnętrze najczęściej kryje standardowe podzespoły, za to obudowy są mocne, wykonane z aluminium lub stopu magnezu, co jest rzadkością w typowych laptopach domowych. Są one bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, a do tego trwalsze. To istotne, bo laptop w firmie to przede wszystkim narzędzie pracy, które będzie intensywnie wykorzystywane.

Odlotowy wygląd to nie wszystko

TEST: Biznesowy laptop

Co powinien mieć biznesowy notebook

Wiele osób, które chcą kupić swój pierwszy laptop do firmy, kieruje się przede wszystkim wyglądem, wagą, a dopiero w dalszej kolejności wydajnością i wyposażeniem. Jednak konstrukcje przyciągające oko muszą też być funkcjonalne. Jeśli chcesz mieć supercienki laptop, musisz wybierać spośród modeli bez napędu optycznego i standardowego twardego dysku, zastąpionego najczęściej dyskiem SSD. Jest niewielki i bardzo wydajny, pobiera mało energii, ale jego wady to niewielka pojemność i wciąż jeszcze najwyższy koszt jednego gigabajta. Ponadto supercienka obudowa zmusza producenta do stosowania wolniejszych procesorów i kart graficznych, pobierających mniej prądu i niewymagających instalowania dużych układów chłodzących. Jest też mniej sztywna i słabiej chroni np. ekran przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Biznesowy ideał

Są trzy cechy, które powinien mieć każdy biznesowy laptop: stabilność pracy, bezpieczeństwo przechowywania danych i wygoda pracy.

Stabilność zapewnią dobrze dobrane podzespoły. Niekoniecznie muszą być najnowsze i najszybsze, natomiast powinny być solidne i z dobrego źródła. Odradzamy tanie konstrukcje o niesprawdzonym pochodzeniu. Warto inwestować w laptopy renomowanych firm, które projektując całe serie, poddają je wielokrotnym testom. Zapewniają też lepszy serwis i dłuższą gwarancję.

Znaczenie ma nie tylko czytnik linii papilarnych, który chroni dane przed niepowołanym dostępem osób trzecich, ale również mocna i lekka obudowa, zabezpieczająca delikatną elektronikę przed uszkodzeniami mechanicznymi, kurzem czy zalaniem wodą. Przyda się również czujnik przeciążeniowy, który wyłączy twardy dysk, zanim laptop uderzy o ziemię.

Wygodę pracy zapewnią wydajne podzespoły i bogate wyposażenie laptopa. Bezprzewodowa karta sieciowa zgodna ze standardem n i interfejs Bluetooth to łatwy dostęp do Internetu i urządzeń bezprzewodowych. Dodatkowe wyposażenie w postaci modemu 3G (sygnalizuje go charakterystyczne małe gniazdo na kartę SIM, często schowane we wnęce akumulatora) pozwoli na korzystanie z Sieci wszędzie tam, gdzie zasięg ma telefonia komórkowa.