TEST: Biznesowy laptop

Jeśli właśnie zamierzasz kupić notebook do celów biznesowych, to dobrze trafiłeś. W artykule podpowiadamy, jak powinien być wyposażony taki przenośny komputer i czy warto kupować najdroższe konstrukcje. Przedstawiamy wyniki testów najnowszych modeli. Pokazujemy też, czym różni się biznesowy laptop od typowego, używanego w domu.


Jako laptopy biznesowe producenci określają zarówno niewielkie konstrukcje z ekranami o 12-calowej przekątnej, jak i maszyny wyposażone w 15-calowe ekrany, a nawet większe. Co istotne, większość z nich nie wykorzystuje np. technologii Pro Intela, która oferuje udogodnienia przydatne właśnie w firmach, np. zdalne zarządzanie komputem przez administratora sieci na poziomie sprzętowym, czy technologii Anti-Theft, która pozwala zabezpieczyć dostęp do laptopa po kradzieży lub nawet go śledzić, jeśli kupiłeś konfigurację z GPS.

Biznesowa liga

Większość laptopów dostarczonych do naszego laboratorium przez producentów ma mocne procesory, czytniki linii papilarnych, modemy 3G i trwałe obudowy. Brak świecących dodatków czy obudów błyszczących, które szybko się niszczą, jest znakiem rozpoznawczym tego typu konstrukcji. Komputery z ekranami o 15-calowej przekątnej polecamy do pracy przy biurku, rzadziej na wyjazdy. Mniejsze, z ekranami o przekątnej do 12 cali mogą z powodzeniem zastąpić elektroniczny notatnik bądź mało wydajny netbook. Uniwersalne okazują się modele z ekranami o 13-14-calowej przekątnej, ponieważ łączą poręczne wymiary i niską wagę z możliwościami większych konstrukcji.

Biznesowe, czyli trwałe

W laptopach omawianego typu rzadko stosuje się specjalne płyty główne, procesory czy twarde dyski. Ich wnętrze najczęściej kryje standardowe podzespoły, za to obudowy są mocne, wykonane z aluminium lub stopu magnezu, co jest rzadkością w typowych laptopach domowych. Są one bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, a do tego trwalsze. To istotne, bo laptop w firmie to przede wszystkim narzędzie pracy, które będzie intensywnie wykorzystywane.

Odlotowy wygląd to nie wszystko

Co powinien mieć biznesowy notebook

Co powinien mieć biznesowy notebook

Wiele osób, które chcą kupić swój pierwszy laptop do firmy, kieruje się przede wszystkim wyglądem, wagą, a dopiero w dalszej kolejności wydajnością i wyposażeniem. Jednak konstrukcje przyciągające oko muszą też być funkcjonalne. Jeśli chcesz mieć supercienki laptop, musisz wybierać spośród modeli bez napędu optycznego i standardowego twardego dysku, zastąpionego najczęściej dyskiem SSD. Jest niewielki i bardzo wydajny, pobiera mało energii, ale jego wady to niewielka pojemność i wciąż jeszcze najwyższy koszt jednego gigabajta. Ponadto supercienka obudowa zmusza producenta do stosowania wolniejszych procesorów i kart graficznych, pobierających mniej prądu i niewymagających instalowania dużych układów chłodzących. Jest też mniej sztywna i słabiej chroni np. ekran przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Biznesowy ideał

Są trzy cechy, które powinien mieć każdy biznesowy laptop: stabilność pracy, bezpieczeństwo przechowywania danych i wygoda pracy.

Stabilność zapewnią dobrze dobrane podzespoły. Niekoniecznie muszą być najnowsze i najszybsze, natomiast powinny być solidne i z dobrego źródła. Odradzamy tanie konstrukcje o niesprawdzonym pochodzeniu. Warto inwestować w laptopy renomowanych firm, które projektując całe serie, poddają je wielokrotnym testom. Zapewniają też lepszy serwis i dłuższą gwarancję.

Znaczenie ma nie tylko czytnik linii papilarnych, który chroni dane przed niepowołanym dostępem osób trzecich, ale również mocna i lekka obudowa, zabezpieczająca delikatną elektronikę przed uszkodzeniami mechanicznymi, kurzem czy zalaniem wodą. Przyda się również czujnik przeciążeniowy, który wyłączy twardy dysk, zanim laptop uderzy o ziemię.

Wygodę pracy zapewnią wydajne podzespoły i bogate wyposażenie laptopa. Bezprzewodowa karta sieciowa zgodna ze standardem n i interfejs Bluetooth to łatwy dostęp do Internetu i urządzeń bezprzewodowych. Dodatkowe wyposażenie w postaci modemu 3G (sygnalizuje go charakterystyczne małe gniazdo na kartę SIM, często schowane we wnęce akumulatora) pozwoli na korzystanie z Sieci wszędzie tam, gdzie zasięg ma telefonia komórkowa.