TEST: Graficzne demony szybkości


Pojedynek gigantów

ASUS Ares - imponująca konstrukcja: jakość wykonania na najwyższym poziomie. Najwyższe także: cena, waga i hałas wentylatora.

Jak się okazuje, znacznie łatwiej zdobyć do testów najwydajniejsze karty graficzne na świecie niż zwykłego GeForce’a GTX 460 768MB. Do naszej redakcji trafiły obie karty o najbardziej imponującej wydajności: ASUS Ares i Sapphire Toxic HD 5970 4GB. Obie to Radeon HD 5970, ale całkowicie odmienny od konstrukcji wzorcowej. Zmodyfikowano nie tylko częstotliwość pracy układów i płytki PCB, ale także systemy zasilania i chłodzenia.

Parametry standardowego Radeona HD 5970 podajemy w głównej części artykułu. ASUS podkręcił układ graficzny o 125 MHz, do 850 MHz, a Sapphire aż o 175 MHz, do 900 MHz. W obu modelach podwojono ilość pamięci - teraz każdy z układów ma do dyspozycji 2048 MB, co oznacza, że na każdej karcie jest jej aż 4096 MB. Pamięć pracuje na szynie danych o szerokości 256 bitów. Częstotliwość pracy GDDR5 na obu kartach jest taka sama i wynosi 4800 MHz.

Na osobny opis zasługują systemy chłodzenia. Na pierwszy rzut oka bardziej imponujący zastosował ASUS. Radiatory i rurki cieplne w całości wykonano z miedzi. Osiem grubych rurek spina poszczególne radiatory w całość i pomaga w odprowadzaniu ciepła. Za jego rozproszenie odpowiada umieszczony w środku karty wentylator o dużej średnicy. ASUS Ares z powodu tej konstrukcji waży ponad dwa kilogramy. Jednakże układ, choć skuteczny, jest podczas intensywnej pracy bardzo głośny - wentylator pracuje na wysokich obrotach.

Zupełnie inaczej wygląda to na karcie Sapphire’a: ciepło z układów graficznych i pamięci odbiera osiem rurek cieplnych. Dalej przekazywane jest ono do ogromnego radiatora, na którym umieszczono trzy duże wentylatory. Temperatura obciążonego systemu utrzymuje się na dość niskim poziomie, a szum wentylatorów nie dokucza. Radiator umieszczono także na sekcji zasilania. Karta Sapphire nie wygląda tak imponująco, jak ASUSA, ale za to sprawuje się lepiej.

Sapphire Toxic HD 5970 4GB - najwydajniejsza karta graficzna na świecie.

Pobór mocy przez ASUSA dochodzi do 444 W podczas intensywnej pracy, natomiast Sapphire’a sięga aż 509 W! Mimo to właśnie ASUS wymaga podłączenia większej liczby wtyczek: dwóch 8-pinowych i jednej 6-pinowej, podczas gdy na Sapphire wystarczają dwie wtyczki 8-pinowe.

Wydajność obu kart jest imponująca i wyraźnie wyższa niż standardowego Radeona HD 5970. Pozwalają na komfortowe granie w wysokiej rozdzielczości nawet w tytuły, którym daleko do płynności na Radeonie HD 5870 i GeForce GTX 480. Sporadycznie zdarzają się artefakty, będące najprawdopodobniej wynikiem błędu w sterownikach, takie same jak na innych HD 5970.

Osiągi kart imponują, ale ich ceny są co najmniej szokujące. Sapphire Toxic HD 5970 4GB kosztuje 3450 zł, ASUS Ares zaś 4500 zł. Wprawdzie ten drugi sprawia wrażenie solidniejszego, a do tego dostarczany jest w specjalnej walizce zamykanej na szyfrowe zamki, ale ustępuje rywalowi pod najważniejszym względem - wydajności. Zatem to Sapphire jest najwydajniejszą kartą graficzną na świecie.