TEST: Graficzne demony szybkości


SLI i CrossFireX w praktyce

SLI i CrossFireX - wynik testów

Spadek cen spowodowany wprowadzeniem na rynek GeForce’a GTX 460 sprawił, że rozwiązania wcześniej nieopłacalne zaczęły być uzasadnione ekonomicznie. Dają użytkownikowi wiele korzyści, ale biorąc pod uwagę ceny kart z całego wyższego segmentu rynku, są bardzo niewygodne dla producentów. Chodzi o ATI CrossFireX i NVIDIA SLI, czyli połączenie kart graficznych w systemy wspólnie przetwarzające obraz 3D. Teoretyczna wydajność takiego zestawu jest wielokrotnością wydajności pojedynczego układu i określa ją liczba kart w zestawie. Samo rozwiązanie zostało wymyślone jeszcze w latach dziewięćdziesiątych przez wykupioną później i zlikwidowaną przez NVIDIĘ firmę 3DFX, producenta akceleratorów graficznych VooDoo.

Zastosowanie rozwiązań co najmniej z dwoma kartami będzie opłacalne, gdy realna wydajność sumaryczna systemu co najmniej dorówna lub przewyższy wydajność zestawu z pojedynczą kartą w podobnej cenie. Na tę cenę składa się nie tylko wartość samych kart, ale i odpowiedniej płyty główniej oraz zasilacza. Co więcej, rozwiązanie z wieloma kartami musi działać równie sprawnie, jak z pojedynczą - jeśli gry i benchmarki nie potrafią wykorzystać jego zalet, stosowanie go praktycznie minie się z celem.

Wokół sprawności obsługi SLI i CrossFireX przez sterowniki przez lata narosło mnóstwo mitów. Początkowo rzeczywiście SLI było praktyczniejsze, a do tego sterowniki NVIDII radziły sobie znacznie lepiej niż ATI. Obecnie to już przeszłość - oba systemy działają równie sprawnie, równie łatwo się je instaluje, a sterowniki są dopracowane w podobnym stopniu.

Wreszcie mamy też sytuację rynkową, w której konstruowanie takiego systemu jest jak najbardziej uzasadniona. ATI daje możliwość budowy systemu z czterech, a NVIDIA z trzech kart graficznych. Przetestowaliśmy systemy złożone z dwóch kart ATI i dwóch NVIDII. Budowa takiego systemu jest możliwa, gdy dysponuje się dwiema identycznymi kartami.

Diamond ATI Radeon HD 5850 kosztuje obecnie 940 zł, czyli 1880 zł za dwie takie karty. To blisko 550 zł więcej niż pojedynczy Radeon HD 5870 i 280 zł więcej niż GeForce GTX 480, za to o 400 zł mniej niż dwuukładowy Radeon HD 5970. Drugi przetestowany przez nas zestaw to dwie karty TwinTech GeForce GTX 470, kosztujące po 1000 zł, czyli w sumie około 200 zł mniej niż HD 5970.

Obydwa zestawy sprawdziliśmy na naszej standardowej platformie testowej i przy użyciu zwykłego zestawu aplikacji, aby wyniki były porównywalne z uzyskanymi we wszystkich testach pojedynczych kart.

Montaż zestawu jest bardzo łatwy. W obu wypadkach umieszcza się karty w gniazdach PCI Express x16 i łączy je specjalnym mostkiem przez złącza umieszczone u góry kart. Problemem może być zasilacz - potrzebne są aż cztery wtyczki 6-pinowe i co najmniej 700 W. Na szczęście wtyczki można podłączyć przez przejściówki z wtyczek molex. W odróżnieniu od stosowanych dawniej rozwiązań, monitor podłącza się do pierwszej karty. Następnie wystarczy uruchomić komputer i wgrać odpowiednie sterowniki, takie same jak do pojedynczej karty, ale system musi rozpoznać obie i łącze między nimi. Zaraz po restarcie systemu w wypadku kart ATI jest dostępny tryb SLI. Karty NVIDI wymagały jego oddzielnej aktywacji na karcie sterowników, ale komunikat o tym i bezpośrednie łącze ukazało się w dymku na pasku systemu.

Jakość obrazu wyświetlanego na pulpicie systemu czy przeglądanych zdjęć jest wyższa podczas używania kart w systemie CrossFireX - w SLI lekko migocze, choć może to być subiektywne wrażenie. Problem znika po wyłączeniu trybu SLI na karcie sterowników. Obraz w aplikacjach 3D był już identycznej jakości. Nie pojawiły się także żadne kłopoty ze sterownikami czy choćby artefakty podczas wyświetlania scen.

Wydajność podwójnego Radeona HD 5850 w CrossFireX odpowiada mniej więcej wydajności pojedynczego Radeona HD 5970. W części testów była minimalnie niższa, ale jest to niezauważalne, a w dodatku różnica to mogłaby się zatrzeć po zastosowaniu systemu CrossFireX x16 zamiast wymuszonego przez naszą testową platformę CrossFire x8. Co ciekawe, pobór mocy takiego zestawu podczas intensywnej pracy był minimalnie niższy niż z pojedynczym Radeonem HD 5970. Podobnie było w spoczynku, podczas wyświetlania pulpitu systemu. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, uznajemy więc zakup dwóch Radeonów HD 5850 i używanie ich w trybie CrossFireX za znacznie atrakcyjniejszy i bardziej opłacalny niż jednego Radeona HD 5970. Jest to szczególnie ważne dla użytkowników platform z procesorami AMD, gdzie nie da się zastosować kart NVIDI w SLI.

Wbrew pozorom dwa GeForce’y GTX 470 w SLI to zupełnie inna bajka. Przede wszystkim są wyraźnie wydajniejsze od Radeona HD 5970. W części testów różnica w stosunku do HD 5970 czy HD 5850 CrossFireX była właściwie nieznacząca, ale w niektórych dochodziła do kilkudziesięciu procent. Jednocześnie dwa GeForce GTX 470 są tańsze od jednego Radeona HD 5970, nawet uwzględniając nieco wyższą cenę zasilacza. Jest on w tym systemie niezwykle ważnym elementem, gdyż podczas intensywnej pracy platforma testowa pobierała nawet do 462 W. W spoczynku było to około 121 W.