TEST: Radeon HD 5870, Radeon 5850 - wady i zalety największego konkurenta GeForce GTX 295


DX 11 pokaże klasę

TEST: Radeon HD 5870, Radeon 5850 - wady i zalety największego konkurenta GeForce GTX 295

Jedną z funkcji zaszytych w DX11 jest tesselacja, mechanizm dokonujący podziału trójkątów na mniejsze elementy i w ten sposób zwiększający szczegółowość obrazu. W ten sposób uzyskano bardzo efektownie prezentującą się wodę.

Wszyscy pamiętamy jaki zawód czekał nas po prowadzeniu na rynek DX10. Przez pierwsze kilka miesięcy od premiery nie mogliśmy pograć w żadną grę obsługującą nowe funkcje.

Teraz będzie inaczej, bo dla programistów przesiadka z DX10 na DX11 to bułka z masłem. Otrzymali nowe narzędzia proste we wdrożeniu, a mające dawać naprawdę wymierne korzyści. Wystarczy wspomnieć, że w BattleForge sama implementacja funkcji DX11, wg twórców gry, daje wzrost wydajności do 30%. DX11 pozwoli także lepiej wykorzystać możliwości procesorów wielordzeniowych.

Każdy interesujący się sprzętem komputerowym użytkownik wie, że obecnie o wydajności w grach w największej mierze decyduje częstotliwość taktowania procesora i wydajność podsystemu graficznego.

TEST: Radeon HD 5870, Radeon 5850 - wady i zalety największego konkurenta GeForce GTX 295

BattleForge na 3 monitorach ustawionych w pozycji pionowej

Oczywiście pomijamy różnice samej mikroarchitektury układów, pisząc o jednostkach zbliżonych budową, a różniących się liczbą rdzeni. O ile dwurdzeniowe układy są rzeczywiście wykorzystywane w grach to procesor 4-rdzeniowy w dużej mierze odpoczywa. DX11 zapędzi bezrobotne dotąd rdzenie do pracy, a korzyści z tego płynące mają być widoczne w grach. Tych powinno nie brakować, bo jeszcze przed świętami, oprócz wspomnianego BattleForge (już pokazała się odpowiednia łatka dająca obsługę DX11), zobaczymy Stalker: Call of Pripya i Dirt 2 - obie korzystające z DX11. Według zapowiedzi producentów gier, w pierwszej połowie przyszłego roku tytułów DX11 będzie pod dostatkiem.

Na premierze nowych Radeonów widzieliśmy oszałamiający jakością grafiki silnik CryEngine 3 oraz będącą na ukończeniu grę Aliens vs Predator. Do nich dołączą takie gry jak Lord of the Rings Online, Dungeons and Dragons Online: Eberron Unlimited oraz Gengis Khan.

6 monitorów do jednej karty

TEST: Radeon HD 5870, Radeon 5850 - wady i zalety największego konkurenta GeForce GTX 295

Karta z Radeonem HD 5870 w wersji Eyefinity6 pozwalająca na podłączenie 6 ekranów.

Oprócz wydajności, nowe Radeony imponują funkcjonalnością. Wyposażono je w technologię Eyefinity. Dzięki nowemu rozwiązaniu gracze będą mieli możliwość stworzenia systemu składającego się nawet z sześciu wyświetlaczy, a hipotetycznie łącząc 4 karty Radeon w CrossFireX można wyobrazić sobie nawet konfigurację 24-monitorową.

Edycja Radeona HD 5870 Eyefinity 6 pojawi się w sklepach już wkrótce i zostanie wyposażona w 6 złącz DisplayPort. My testowaliśmy model standardowy, do którego można podłączyć 3 monitory. Do dyspozycji mamy 2 złącza DVI, HDMI oraz DisplayPort.

Z poziomu sterowników ustawienia wyświetlaczy można dowolnie konfigurować.

TEST: Radeon HD 5870, Radeon 5850 - wady i zalety największego konkurenta GeForce GTX 295

BattleForge na 6 monitorach

Monitory mogą wyświetlać obraz standardowo, w trybie Pivot, każdy może pracować z inną rozdzielczością, innymi ustawieniami barw, itp. Każdy wariant jest możliwy. Eyefinity oczywiście idealnie sprawdzi się w zastosowaniach biznesowych - na każdym monitorze możemy uruchomić inną aplikację, lub gdy nam przyjdzie ochota na dwóch monitorach wyświetlać np. połączony obraz z serwisów giełdowych, a na drugim oglądać wiadomości telewizyjne.

Nowość także spodoba się graczom - widoczny większy obszar gry to często ogromna przewaga nad przeciwnikiem. Nie ma obaw o wydajność, karta jest tak szybka, że da radę wyświetlać grafikę w pełnej rozdzielczości nawet na trzech 30-calowych monitorach. Widzieliśmy jak działa Eyefinity w połączeniu z silnikiem CryEngine 3. Na trzech 24-calowych monitorach Full HD gra chodziła z pełną płynnością, a efekty wizualne zwalały z nóg.

Poprawione HDMI

TEST: Radeon HD 5870, Radeon 5850 - wady i zalety największego konkurenta GeForce GTX 295

CryEngine 3 na trzech montorach Full HD pracował z idealną płynnością

Z dodatkowych funkcji, które ucieszą miłośników dźwięku najwyższej jakości warto wspomnieć o poprawionej implementacji HDMI.

Teraz za pośrednictwem wbudowanego w kartę kontrolera audio przekazującego strumień dźwiękowy do złącza HDMI 1.3a można wysłać dźwięk w najnowszych standardach DolbyTrue HD i DTS-HD Master Audio.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: