TEST: Sony Ericsson Xperia X1

Długo przyszło czekać klientom na szumnie zapowiadanego następcę telefonów serii P. Sony Ericsson Xperia X1 to pierwszy smartfon tego producenta pracujący pod kontrolą systemu Windows Mobile. W redakcyjnych testach model ten zaprezentował się bardzo dobrze.

Długo przyszło czekać klientom na szumnie zapowiadanego następcę telefonów serii P. Sony Ericsson Xperia X1 to pierwszy smartfon tego producenta pracujący pod kontrolą systemu Windows Mobile. Aparat jest zaskakująco mały, jest solidnie wykonany, a jego stylistyka spodoba się odbiorcy biznesowemu. Niestety jego waga nie idzie w parze z wielkością. Urządzenie waży 160 g czyli tyle samo co większy od niego np. iPhone 3G. Xperia występuje w dwóch wersjach kolorystycznych: srebrnej i czarnej.

TEST: Sony Ericsson Xperia X1

Sony Ericsson Xperia X1

Wzdłuż boków smartfona znajduje się półprzezroczysta, plastikowa wkładka, w której umieszczono 4 diody ( po dwie na każdy bok). Służą one do przekazywania różnych informacji o stanie telefonu. Montaż karty SIM jest bezproblemowy, metalowa pokrywka unosi się bez trudu co jest ważne także ze względu na obecność złącza kart microSD. Bezproblemowo odbywa się rozsuwanie telefonu w celu skorzystania z wbudowanej, małej, ale wygodnej klawiatury QWERTY. Telefon nie ma tendencji do trzeszczenia (jak G1) czy ujawniania luzów na zawiasach (jak iPaq Data Messenger).

TEST: Sony Ericsson Xperia X1

Telefon XPERIA X1 Sony Ericssona. Jeśli korzystasz z urządzeń tego rodzaju, ich baterie będą zużywały się wolniej, gdy sieć będzie działała w standardzie 802.11b.

Start w minutę

Uruchomienie smartfona podobnie jak innych modeli z Windows Mobile trwa ok minuty. Obraz wyświetlany jest w rozdzielczość 480x800 pikseli na 3-calowym, dotykowym ekranie robiącym imponujące wrażenie. Niestety ikonki są zbyt małe, aby precyzyjnie obsługiwać urządzenie bez pomocy rysika, a więc jedną ręką. Sony Ericsson wprowadził dodatkowy element do interfejsu Windows Mobile w postaci paneli. Panele to jednoekranowy, konfigurowalny zestaw skrótów do aplikacji, treści lub dowolnych obiektów. Możemy mieć panel zawierający przełączniki modułów WLAN, Bluetooth wraz z kalendarzem i wiadomościami RSS lub panel z pływającymi rybkami. Niestety zbytnie przeładowanie panelu aktywnymi aplikacjami prowadzi do szybkiego "zamulenia" smartfona i jego powolnego działania. Experia wyposażona jest we wszystkie możliwe nowinki technologiczne wspomagające pracę mobilnego biznesmena. Znajdziemy w niej obsługę zarówno transmisji danych HSDPA, jak i HSUPA, WLAN i Bluetooth. W redakcyjnych testach model ten jako jeden z nielicznych pobierał dane z prędkością przekraczającą 1 Mbps i wysyłał powyżej 400 Kbps. Aparat o rozdzielczości 3,2 mln pikseli gwarantuje zadowalającą jakość fotografii.

Zalety

+ wykonanie

+ HSDPA/HSUPA

+ wyświetlacz

Wady

- panele spowalniające system

- głośniki

- waga

Cena 2709 zł