TEST: Wybieramy najlepszy ultralekki laptop do 1,8kg

Superlekkie laptopy zyskują na popularności. Wagą zbliżone są do netbooków, ale zdecydowanie przewyższają je parametrami i wydajnością. Co istotne, coraz więcej modeli dostępnych jest za rozsądne pieniądze. Skupiliśmy się na konstrukcjach o wadze do 1,8 kg.


Gorący temat: Jaki netbook za 1500 zł? Wielki test netbooków Asus, Samsung, Acer i innych

Lekki i stylowy laptop to marzenie wielu z nas. Niestety, nie są to tanie urządzenia, a często ich filigranowe rozmiary okupione są słabszym wyposażeniem i wydajnością. Szczególnie dotyczy to najcieńszych notebooków, których obudowy o wysokości poniżej dwóch centymetrów nie są w stanie pomieścić napędu optycznego czy mocniejszej konfiguracji, wymagającej wydajniejszego schładzania.

Zobacz również:

Energooszczędna platforma

Niewielka waga, cienka obudowa zmusza producentów do zastosowania energooszczędnych podzespołów. Wynika to z tego, że standardowe komponenty wydają zbyt dużo ciepła, co wymaga również wydajnych układów chłodzących, dodatkowych wentylatorów. Całość zajmuje sporo miejsca, dlatego idealnym rozwiązaniem tego problemu okazało się pojawienie energooszczędnych platform CULV, czyli Consumer Ultra-Low Voltage.

CULV to laptopowy odpowiednik platformy Atom w netbookach, jednak obejmujący szybsze jednostki, w tym dwurdzeniowe. Cechą wspólną tych procesorów jest niskie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Współczynnik TDP dla procesorów CULV wynosi 10 W, dla porównania popularne procesory Core 2 Duo pobierają 35 W (Intel Core 2 Duo T6600). Wybierając komputer wykorzystujący platformę CULV, warto zdecydować się na jednostkę dwurdzeniową (Intel Core 2 Duo SU7300, SP9400). Modele jednordzeniowe, jak Intel Core 2 Solo U3500, okazują się niewiele szybsze od jednostek montowanych w netbookach.

Lekki za rozsądne pieniądze

Jeszcze do niedawna lekkie i stylowe komputery przenośne kosztowały krocie, teraz model z 13,3- calową matrycą o wadze 1,76 kg można kupić już nieco za dwa tysiące złotych. Oczywiście te najładniejsze, a przy tym najcieńsze konstrukcje są jednak dużo droższe, jednak w cenie 3-4 tys. można bez problemu nabyć stylowy komputer, ważący poniżej 1,8 kg. Godnymi polecenia są: Dell Vostro V13 z cienką, nieprzekraczającą dwóch centymetrów obudową czy Sony VPC-Y11S1E (1,7 kg), który na baterii pracuje ponad osiem godzin. Obie konfiguracje kosztują nieco ponad trzy tysiące złotych.

Waga ekranu

Wybierając laptopy o wadze do 1,8 kg, nie trzeba decydować się na laptopy o wielkości netbooka, Do wyboru są z matrycami o przekątnej 13,3 czy 14,1 cala (Sony VPC-Y11S1E, Lenovo ThinkPad Edge, Dell Vostro V13). To najlepsze konstrukcje do pracy na wjazdach, bo zdecydowanie wygodniej się na nich pracuje, niż na laptopach z mniejszymi, 11-calowymi ekranami. Osoby przyzwyczajone do większych ekranów będą miały problem ze znalezieniem laptopa o wadze do 1,8 kg, gdyż tego typu komputery ważą przynajmniej 0,7 kg więcej. Choć i wśród nich można znaleźć lekkie, jak np. Samsung X520-FA02PL, który waży około 2 kg.

1,8 kg z napędem optycznym

Z ponad stu przetestowanych przez nas laptopów wybraliśmy dziesięć o wadze nieprzekraczającej 1,8 kg. Jak się okazało, tylko kilka jest wyposażonych w napęd optyczny. Nam szczególnie jeden przypadł do gustu - Lenovo ThinkPad T400s, który z napędem Matshita DVD-RAM UJ862AC waży 1,76 kg, do tego ma 14,1-calową matrycę o rozdzielczości 1440 x 900 pikseli. Bardzo wygodnie się na nim pracuje, szczególnie że ma wszystkie potrzebne interfejsy bezprzewodowe i komplet gniazd, włącznie z eSATA i nowoczesnym DisplayPort. Niestety, to również jeden z najdroższych laptopów (ponad sześć tysięcy złotych).

Sony VPC-Y11S1E

Cena 3199 zł

TEST: Wybieramy najlepszy ultralekki laptop do 1,8kg

Sony VPC-Y11S1E

Nie jest to najcieńszy notebook (326 x 227 x 28 mm - dł./szer./wys.), za to ma trzy gniazda USB, HDMI, VGA oraz gniazdo ExpressCard 34. Dla porównania - ultracienki Dell Vostro V13 ma tylko dwa gniazda USB, w tym jedno dzielone z eSATA i zintegrowany akumulator, którego nie można w prosty sposób wymienić. Sony VPC-Y11S1E waży zaledwie 1,7 kg, a obudowa o zaokrąglonych kształtach sprawia, że wygląda nowocześnie i stylowo. Dwurdzeniowy procesor Intel Core 2 Duo SU7300, 4 GB pamięci RAM oraz zintegrowana karta graficzna Intel GMA 4500M to energooszczędna platforma, idealna do budowy notebooka na wyjazdy. Nadaje się do zastosowań biurowo-biznesowych, podobnie jak wykorzystywany układ graficzny Intela GMA 4500 MHD. Komfortową pracę nowego systemu Windows 7 zapewnią dodatkowo 4 GB pamięci operacyjnej i szybki 320 GB twardy dysk (7200 obr./min).

Czas pracy na baterii

TEST: Wybieramy najlepszy ultralekki laptop do 1,8kg

Werdykt PC Worlda

Energooszczędny procesor, pobierający maksymalnie 10 W, zintegrowana karta graficzna oraz matryca podświetlana diodami LED spowodowały, że komputer ten nawet obciążony programem 3DMark06 pobiera tylko 24 W. Taka konfiguracja w połączeniu z pojemną baterią (Li-Ion 5000 mAh) okazała się jedną z najdłużej działających na baterii (613 minut w teście MobileMark2007 - Reader).

Plusy:

- długi czas pracy na baterii

- poręczne rozmiary

- mocna obudowa

Minusy:

- brak