TEST: najlepsze mapy w GPS-ach


Najlepsi

Podsumowując wszystkie parametry, za najlepsze można uznać mapy dostarczane w nawigacjach TomTom obejmujące zasięgiem całą Europę. Nawet bez działającego w Polsce systemu TMC, dzięki zastosowanym rozwiązaniom z mapami tej firmy jeździ się bardzo przyjemnie. Przeszkodą w zajęciu pierwszego miejsca nie mogą być nawet wysokie koszty aktualizacji.

Gdyby nie to, mapy TomToma byłyby prawie idealne. Niemal równie przyjemnie można jeździć z nawigacjami Becker i Navigon. Także i w tym przypadku ocena dotyczy urządzeń z mapami całej Europy. Jeśli chodzi o Navigona, trzeba tylko uważać na zdarzające się sporadycznie dość okrężne wytyczanie teoretycznie najszybszych tras.

Zobacz również:

  • Recenzja: Nextbase 422GW - test wideorejestratora dla fanów nowych technologii
  • Mapy Google w końcu pokażą ile zapłacisz za przejazd

Gdy ograniczymy podróże wyłącznie do terenu naszego kraju, całkiem nieźle sprawdzi się Auto- Mapa. To najbardziej popularna mapa w Polsce, ale stwierdzenie, że najlepsza - jest mocno przesadzone. W tym przypadku sława nie do końca idzie w parze z rzeczywistą wartością. Poza granicami Polski, AutoMapa zdecydowanie jest słabsza od konkurencji.

MapaMap Top, choć nie wygląda efektownie i jest wyposażona w niewiele funkcji dodatkowych, w Polsce jest bardzo dobrym towarzyszem jazdy. Natomiast mapy Mireo Black Edition sprawdzają się w większości krajów Europy. Również i w tym przypadku brak "bajerów" wcale nie musi obniżać wartości.

Navigon

TEST: najlepsze mapy w GPS-ach

Navigon

W naszych testach wielokrotnie chwaliliśmy mapy instalowane w tych urządzeniach. Ich aktualizacje początkowo mogą wydawać się kosztowne. Niezależnie od rodzaju mapy, aktualizację wykupuje się na 24 miesiące.

Producent udostępnia cztery aktualizacje rocznie. Usługa kosztuje 99 euro, czyli ok. 380 zł. Oddzielnie trzeba wykupić aktualizację sieci fotoradarów. Jednorazowy zakup dwunastu miesięcznych aktualizacji kosztuje 29,95 euro.

TomTom

TEST: najlepsze mapy w GPS-ach

TomTom

Część użytkowników za producenta jednego z najlepszych nawigacji samochodowych uznaje TomToma. Potwierdzamy - stosowane przez tę firmę rozwiązania mają ogromne zalety, a rozwijane od dawna systemy pozwalają na bardzo sprawną jazdę nawet po polskich drogach.

Również w tym przypadku niezbędne są aktualizacje. Użytkownik ma prawo do jednej bezpłatnej w ciągu 30 dni od kupna urządzenia. Opłata roczna (cztery aktualizacje) wynosi 162 zł. Można także wykupić jednorazową aktualizację za 40 zł. W tej korzystnej, wydawałoby się, ofercie jest pewien haczyk - nie obejmuje ona bazy fotoradarów. Tę aktualizację można dokupić - cena za rok to aż 188 zł.

MapaMap

TEST: najlepsze mapy w GPS-ach

MapaMap

Konkurencja przyjęła nieco inną strategię. Przede wszystkim większość nawigacji wyposażonych w MapaMapę oferowana jest w wersji Easy, o mocno ograniczonej liczbie adresów i mniejszym zakresie funkcji. Nabywca, któremu takie oprogramowanie nie wystarcza, powinien dokonać zmiany do wersji TOP, udostępnianej za przystępną cenę - 77 zł. Wykupienie dodatkowo czterech aktualizacji kosztuje 88 zł. Można też wykupić jednorazową aktualizację za 55 zł.

Od trzech lat firma udostępnia aktualizacje raz na kwartał, zatem subskrypcja za 88 zł powinna wystarczyć mniej więcej na rok. System przyjęty przez MapaMapę obejmuje cztery kolejne aktualizacje, więc nie da się wydłużyć okresu, np. korzystając tylko z co drugiej.

AutoMapa

TEST: najlepsze mapy w GPS-ach

AutoMapa

Bardzo popularna AutoMapa aktualizowana jest obecnie sześć razy w ciągu roku. Jej nabywca otrzymuje aktualizacje przez pierwszy rok gratis, za kolejne lata trzeba już płacić.

Roczna aktualizacja AutoMapy Polska to wydatek 79 zł, Europy zaś - 149 zł. Samo rozszerzenie mapy Polski do mapy Europy kosztuje 200 zł.

MIO

TEST: najlepsze mapy w GPS-ach

MIO

Znana firma MIO wyposaża nawigacje w mapy sygnowane własnym logiem. Nabywcy nowszej serii Moov mają prawo do dwóch bezpłatnych aktualizacji w ciągu roku. Wszystkie następne będą już płatne, ale na razie firma nie podaje dokładnej ich ceny. W jeszcze gorszej sytuacji są posiadacze starszych urządzeń z serii C - wszystkie aktualizacje są płatne i dostępne wyłącznie na kartach SD.

Koszt najnowszych także nie jest znany, ale ostatnio udostępnione wyceniane były na 49,95 euro. Trzeba jednak wspomnieć, że w tym przypadku zawsze uzyskuje się aktualizacje map całej Europy. Ponadto za wymienioną cenę MIO od razu udostępnia wszystkie oferowane przez siebie usługi, w tym bazę fotoradarów.

Garmin

TEST: najlepsze mapy w GPS-ach

Garmin

Polityka tej firmy w omawianej kwestii jest równie prosta, jak trudna do oceny na tle konkurencji. Każdy nabywca nawigacji Garmina ma prawo do bezpłatnej aktualizacji map do najnowszych, dostępnych wersji przez 60 dni od daty zakupu. Później możliwości są dwie. Pierwsza to wykupienie jednorazowej aktualizacji nuMaps Onetime, co kosztuje aż 350 zł.

Druga opcja to subskrypcja dożywotnia - nuMaps Lifetime. Przy założeniu, że będzie się z niej korzystało przez kilka lat, cena - 550 zł - nie wydaje się szczególnie wysoka. Garmin udostępnia aktualizacje 4 razy do roku i obejmują one wszystkie składniki map.

Navigo

TEST: najlepsze mapy w GPS-ach

Navigo

Mniej popularne, ale także sprawnie działające mapy Polski Navigo są aktualizowane bardzo często, nawet co miesiąc. Nabywca urządzenia z taką nawigacją ma prawo do 3 miesięcy bezpłatnej aktualizacji. Czasami jednak warunki te są inne, w zależności od producenta zestawu GPS.

Każdy użytkownik map Navigo może wykupić aktualizację kwartalną za 19 zł lub roczną za 79 zł. Obejmuje ona wszystkie składniki mapy, w tym bazę fotoradarów.

Becker

TEST: najlepsze mapy w GPS-ach

Becker

Nabywcy nawigacji Becker z mapami Navteq powinni koniecznie sprawdzić warunki aktualizacji. I nie chodzi o kruczki licencyjne, ale o promocję. Każdy użytkownik ma prawo zaktualizować mapę bezpłatnie do najnowszej wersji, lecz tylko przez pierwsze 5 dni od daty zakupu urządzenia. Z kolei przez pierwsze 30 dni może za 30 euro wykupić 6 aktualizacji w ciągu 2 lat.

Oferta pozapromocyjna jest już znacznie mniej atrakcyjna: 6 aktualizacji w ciągu 2 lat za 99,95 euro. W modelach Z102 i Z112 zainstalowana jest baza fotoradarów. Użytkownicy pozostałych Beckerów muszą ją pobrać oddzielnie, ale bez opłaty. Kolejne aktualizacje bazy są już płatne. Producent jeszcze nie ustalił ich finalnej ceny.