TEST: najlepsze pakiety Internet Security 2011

W czasach, gdy sam antywirus to za mało, bezpieczeństwo domowego komputera zapewni dopiero kompletny pakiet Internet Security. Przyjrzeliśmy się bliżej edycjom programów Internet Security na rok 2011 i wybraliśmy spośród nich te najlepsze.


Koniec roku to czas premier nowych pakietów zabezpieczających. Ten typ oprogramowania jest już na rynku od dobrych kilku lat, trudno zatem oczekiwać radykalnych zmian w kolejnych odsłonach.

Każda topowa aplikacja ma wbudowanego antywirusa, zaporę sieciową, ochronę przed phishingiem, spamem i kradzieżą tożsamości. Nic dziwnego, że producenci pakietów Internet Security postanowili konkurować ze sobą liczbą dodatków, szybkość działania i przyjaznymi interfejsami.

Podstawowe funkcje

TEST: najlepsze pakiety Internet Security 2011

Norton Internet Security 2011 pozwala w prosty sposób sprawdzić informacje o wiarygodności dowolnego pliku zainstalowanego w systemie operacyjnym.

To, co jeszcze niedawno było ciekawym dodatkiem wyróżniającym program na tle konkurencji, obecnie zalicza się do standardu. Tak stało się z funkcją kontroli rodzicielskiej. Za jej pomocą właściciel komputera zdefiniuje listę stron, do których inni użytkownicy nie mają dostępu, i określi, jak długo mogą korzystać z Internetu. Opcje kontroli rodzicielskiej oferowało siedem z dziesięciu aplikacji biorących udział w zestawieniu, a użytkownik pakietu Norton Internet Security 2011 skorzysta z zalet integracji z bezpłatną usługą sieciową Norton Online Family (onlinefamily.norton.com), która niedawno zadebiutowała w polskiej wersji językowej.

Ochronę innych użytkowników komputera przed zagrożeniami ułatwia także możliwość zablokowania hasłem dostępu do ustawień programu zabezpieczającego. To nie pozwoli innym na zmianę narzuconych reguł, o co łatwo, jeżeli np. dziecko będzie chciało wyłączyć zabezpieczenia np. na czas gry przez Internet. Do gier oraz innych aplikacji pełnoekranowych (np. filmów) przyda się również tryb cichy, który powoduje że program zabezpieczający nie wyświetla wyskakujących okienek ani nie przeprowadza w tle operacji, które mogłyby spowolnić działanie systemu. Trudno obecnie znaleźć na rynku pakiet zabezpieczający bez tych opcji.

TEST: najlepsze pakiety Internet Security 2011

Panda Internet Security 2011 prezentuje nowy interfejs i nowe opcje do zarządzania plikami na dysku.

Standardem jest już także sprawdzanie reputacji witryn internetowych. Odpowiednia funkcja może działać w tle lub być połączona ze specjalnym dodatkiem do przeglądarki internetowej. W razie próby odwiedzenia strony internetowej, która została zapisana w bazie jako niebezpieczna (czyli np. zanotowano dokonanie z niej próby ataku lub wyłudzenia), system zablokuje jej wyświetlanie. Często informacje o wiarygodności strony są podawane już na etapie przeglądania wyników w wyszukiwarce internetowej - zaufane adresy oznaczane są kolorem zielonym, a podejrzane na czerwono.

Z przygotowanego przez nas zestawu podstawowych funkcji tylko dwie nie zdobyły jeszcze dużej popularności wśród producentów oprogramowania zabezpieczającego. Pierwsza z nich to tzw. piaskownica (ang. sandbox), czyli bezpieczne środowisko do uruchamiania podejrzanych aplikacji. W tym trybie program zabezpieczający dba, aby dana aplikacja nie mogła oddziałać na bezpieczeństwo systemu, ograniczając jej uprawnienia. Piaskownica w każdym z omawianych programów funkcjonuje inaczej. W pakiecie Kaspersky Internet Security 2011 użytkownik może ręcznie uruchomić bezpieczne środowisko i wskazać konkretną aplikację, podczas gdy np. ESET Smart Security 4.2 decyduje o osadzeniu aplikacji w piaskownicy sam, na podstawie analizy heurystycznej.

Drugą, wciąż mało popularną opcją, jest tworzenie kopii zapasowych online. Wskazane pliki przechowywane są w postaci zaszyfrowanej na serwerze na wypadek utraty danych w wyniku awarii domowego komputera minimalne. Z omawianych programów taką usługę oferował jedynie Panda Internet Security 2011 - jego posiadacze mają do wykorzystania 2 GB na kopię zapasową online. Nie znaczy to, że inni producenci nie wierzą w skuteczność tego typu rozwiązań. Wprost przeciwnie, tyle że kopie zapasowe online często rezerwują dla posiadaczy droższych pakietów typu Total Security, np. Nortona 360. Można się jednak spodziewać, że z czasem opcje kopii online trafią także do zwykłych pakietów Internet Security.

Jak ocenialiśmy?

Na naszą ocenę w teście składały cztery oceny za możliwości, łatwość używania, współczynnik cena / możliwości oraz wygląd.

Możliwości w 60% wpływały na ocenę końcową. Punktowaliśmy wyposażenie w funkcje podstawowe oraz nowe dodatki, które pojawiły się w tegorocznych edycjach.

Łatwość używania stanowiła o 15% oceny końcowej. Pakiety Internet Security potrafią przytłoczyć liczbą opcji, dlatego prosty i przejrzysty interfejs jest zawsze w cenie.

Współczynnik cena / możliwości także miał udział 15% w ocenie końcowej. Liczyła się cena w wersji jednostanowiskowej oraz trzystanowiskowej, jeśli była dostępna.

Wygląd miał wpływ na 10% oceny końcowej.